25 lat Polski w NATO. "Wszyscy wtedy płakaliśmy"

25 lat Polski w NATO. Jak Lech Wałęsa przekonał Borysa Jelcyna do zmiany zdania?
Źródło: Dzień Dobry TVN
25 lat temu wstąpiliśmy do NATO
25 lat temu wstąpiliśmy do NATO
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia powstania TOPR
Historia powstania TOPR
 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Historia przystąpienia Polski do NATO jest pełna napięć, negocjacji i niewiarygodnej determinacji. Dzięki odważnym działaniom Polska mogła stać się częścią najsilniejszego sojuszu w dziejach ludzkości i zabezpieczyć swoją przyszłość dla pokoleń. A teraz każdy z nas może z dumą świętować 25 lat Polski w NATO.

25 lat Polski w NATO - kulisy tworzenia historii

25 lat temu Polska została członkiem NATO. O wstąpieniu do najsilniejszego sojuszu w dziejach ludzkości w kraju nad Wisłą zaczęto myśleć po 1989 roku. - Polska kiedy wystąpiła z Układu Warszawskiego musiała szukać sposobu na własne bezpieczeństwo. Zdawaliśmy sobie sprawę, że przed Imperium Sowieckim nic nas nie obroni i nic nie będzie tak trwałe jak sojusze - powiedział generał Roman Polko.

W grudniu 1991 roku upadł Związek Radziecki, półtora roku później do Polski z wizytą przyjechał prezydent Rosji Borys Jelcyn, który spotkał się z prezydentem Lechem Wałęsą. - Lech Wałęsa spił Borysa Jelcyna. Pili whisky, Lech Wałęsa miał lepszą głowę niż Jelcyn. W pewnym momencie zaczął naciskać, żeby Jelcyn się zgodził na wejście Polski do NATO. Początkowo Jelcyn nie chciał się zgodzić i Lech Wałęsa wtedy powiedział "No jak ja chciałabym podjąć jakąś decyzję to nie oglądałbym się na żadnych doradców, tylko sam potrafiłbym ją podjąć" - zdradził dziennikarz Bartosz Węglarczyk.

- Powiedziałem mu, że Polska wejdzie do NATO. Powiedziałem, że ja pana nie pytam, tylko informuję, bo chcę, żeby Polska miała jak najlepsze stosunki z Rosją - opowiada Lech Wałęsa.

25 lat temu Polska wstąpiła do NATO

10 lipca 1997 roku na Placu Zamkowym w Warszawie Bill Clinton oznajmił wstąpienie Polski, Czech i Węgier do NATO. - To było bardzo emocjonujące. Widać było ten entuzjazm, to wzruszenie, że to jest historyczny moment - powiedział amerykanista prof. Tomasz Płudowski.

Potencjalne członkostwo Polski w NATO nie było łatwym zadaniem. Polska musiała spełnić szereg wymogów dotyczących modernizacji i reorganizacji sił zbrojnych, a także przekonać 16 państw członkowskich do swojego przystąpienia. - Kampania składała się ze wszystkiego (...). Wybitny polski dyplomata Mariusz Handzlik zorganizował nawet mecze piłki nożnej i wyzwał na pojedynek wojskowych z Departamentu Ochrony USA, żeby zagrać z nimi w piłkę i rozmawiać o tym, że Polska jest fajnym krajem - wspomina Bartosz Węglarczyk.

12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO. - Wszyscy wtedy płakaliśmy - podsumował Bartosz Węglarczyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości