Najnowsze

Propozycje zmiany egzaminu na prawo jazdy. Czy może być zlikwidowany "łuk śmierci"?

Najnowsze

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Bartek Dajnowski
Łuk śmierci
Łuk śmierci Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Plac manewrowy to zmora wszystkich kursantów prawa jazdy. Na "łuku śmierci" egzamin oblewa nawet 30% osób. Część instruktorów uważa, że ten etap powinno się zlikwidować, po to, by przyszli kierowcy swoje umiejętności kształcili tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, czyli na drogach.

Plac manewrowy – czy wkrótce nie będzie go na egzaminach?

Cofanie na łuku, zatrzymanie na pagórku i parkowanie tyłem - czy zadania, które tysiące kursantów każdego dnia wykonuje na placu manewrowym, są potrzebne? O to wciąż toczy się spór. Według wielu instruktorów pierwsza część egzaminu zawierająca ww. elementy jest zbędna.

- Uważam, że plac manewrowy w tej chwili jest niepotrzebny. Istotniejsze jest to, żeby kursant poruszał się w ruchu drogowym, uczył się parkować - powiedział Marian Komorowski, instruktor nauki jazdy.

Tego samego zdania jest Krzysztof Kołodziejczak. Instruktor, który uczy przyszłych kierowców od 30 lat, przyznał, że szkolenie na placu nie jest niczym dobrym dla kursantów.

- Powinniśmy uczyć na drogach ekspresowych, autostradach. Proszę zwrócić uwagę, że bardzo dużo ludzi ginie na tych drogach, są to żniwa ludzi, którzy byli uczeni w latach 90. Ewidentnie powinniśmy zwiększyć ilość jazdy poza miastem – przyznał.

Pomysł, aby samochody ze znakiem "L" pojawiały się w mieście, nie wszystkim się podoba. - Jeżdżenie samochodem to też jest rozwijanie dużych prędkości, jeżdżenie po zwykłych drogach, ale też umiejętność manewrowania. Ja to też widzę po sobie. Zanim pojadę samochodem rajdowym między drzewami, najpierw poznaję nowy samochód na placach zamkniętych. Tam poznaję nowy samochód (...), tam zaprzyjaźniam się z samochodem - powiedział Łukasz Byśkiniewicz, dziennikarz TVN Turbo, kierowca rajdowy. 

Co zmieni się w egzaminach na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy jest reformowany co kilka lat. Czego możemy spodziewać się w najbliższych latach? Ministerstwo infrastruktury nie chciało komentować ewentualnych zmian. Egzaminatorzy mówią natomiast, że zamiast likwidacji, plac należy zreformować.

- Możemy zreformować, zmienić pewne zdania i kryteria ocen, ale całego placu bym nie likwidował - powiedział Rafał Grodzicki, egzaminator WORD w Warszawie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Bartek Dajnowski

Pozostałe wiadomości