Daniel Olbrychski marzył o igrzyskach olimpijskich, dziś świętuje 60 lat pracy artystycznej

60-lecie pracy Daniela Olbrychskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Daniel Olbrychski – 60 lat na scenie
Daniel Olbrychski – 60 lat na scenie
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Daniel Olbrychski świętuje 60-lecie pracy artystycznej. Bez jego ról ciężko wyobrazić sobie historię polskiego kina. W Dzień Dobry TVN opowiedział o karierze aktorskiej, pracy z najlepszymi reżyserami i pierwszych zarobionych pieniądzach.  

Jubileusz Daniela Olbrychskiego

Daniel Olbrychski dokładnie 13 grudnia 1961 otrzymał pierwsze honorarium aktorskie. Tę datę postanowił więc uznać za symboliczny początek profesjonalnej kariery.

- Bardzo miło, że dożyłem takiego zawrotnego jubileuszu, ale rzeczywiście zacząłem bardzo wcześnie - stwierdził. - Wielki aktor powinien mieć dwie pozornie wykluczające się cechy: wielką pewność siebie, pewność, że jest najlepszy i wielką pokorę - zaznacza.

Legendarny aktor uczcił ten fakt na deskach teatru, grając w spektaklu "Nieoczekiwany powrót" pióra Serge'a Kribusa, który wczoraj miał swoją warszawską premierę.

- Daniel Olbrychski jest aktorem brykającym - powiedział Tomasz Karolak, dyrektor artystyczny teatru IMKA. - Codziennie wieczorem zaskakuje na scenie. Niektóre rzeczy gra inaczej i trzeba się do niego dostosować - zaznaczył.

Krystyna Demska-Olbrychska zdradziła, że jej mąż świetną formę zawdzięcza nieustannej aktywności fizycznej. Poranki zaczyna od godzinnej gimnastyki, w ciągu dnia znajduje też czas na boks i jazdę konną. Pomimo olbrzymiego scenicznego doświadczenia wciąż ma tremę, którą nazywa "pozytywną ekscytacją".

Kariera Daniela Olbrychskiego

DD_20211230_Olbrychski_REP
60 lat na scenie Daniela Olbrychskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN

Podczas premiery połączonej z jubileuszem Daniel Olbrychski otrzymał rękawice bokserskie, z którymi pojawił się w studiu Dzień Dobry TVN. Nietypowy rekwizyt stał się pretekstem do wspomnień - legendarny aktor wcale nie marzył o karierze na scenie, ponieważ planował zostać sportowcem. Jak sam przyznaje, wiedział, że zostanie mistrzem olimpijskim, choć nie sprecyzował dyscypliny, w której chciałby powalczyć o złoto. Wszystko zmieniło się za sprawą jednego spotkania.

- Andrzej Konic, mój przyjaciel i pierwszy mentor, prowadził studio poetyckie dla młodzieży i wszyscy licealiści pchali się, żeby się tam dostać. Miałem szczęście, że mi się udało, w 1961 roku zostałem przyjęty z Magdą Zawadzką, Jolą Zykun, Witkiem Dębickim. To było "przedszkole teatralne" i my, licealiści, zaczynaliśmy zarabiać prawdziwe, duże pieniądze, recytując wiersze - wyjawił. - 13 grudnia to były "Kwiaty polskie", jeszcze parę lat przed tym, jak wielka Ewa Demarczyk do muzyki Koniecznego "La grande valse brillante", to Andrzej Konic dał mi do to do powiedzenia. To był debiut - dodał.

Zapytany o bilans swoich dokonań nie ukrywał, że jest na plusie.

- To przekroczyło moje marzenia - powiedział szczerze. - Kiedy zrezygnowałem z bycia mistrzem olimpijskim, poczułem u Andrzeja Konica, co to jest i chciałem być aktorem. I tak sobie myślałem: Boże, żeby być, chociaż tak trochę znanym i lubianym jak mój ówczesny idol Wiesiek Gołas. On o tym wiedział. Potem razem graliśmy w "Potopie" i powiedział do mnie: "Danek, to chyba trochę ci się udało".

Daniel Olbrychski przyznaje, że los mu sprzyjał.

- Zaskakiwało mnie, że miałem tyle szczęścia do ludzi w życiu zawodowym - stwierdził. - 19 lat i główna rola w "Popiołach" Andrzeja Wajdy, a konsekwencją tego było trzynaście wspólnych filmów. Potem Hoffman robi naszą ukochana literaturę i powierza mi tam najpiękniejsze role, Hanuszkiewicz daje Hamleta w Teatrze Narodowym, a ja mam dwadzieścia parę lat. To trwa dalej i ciągle mam ten sam apetyt - posumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości