Porady stylistki

Sztruks przestaje być passe. "To jest taka tkanina, która powoli wraca do łask". Jak go nosić?

Porady stylistki

Aktualizacja:

Może się wydawać, że sztruks jest zarezerwowany dla nauczycieli historii lub profesorów na emeryturze. Warto jednak te skojarzenia odmienić. Jest to ciepła, masywna i wytrzymała tkanina, która właśnie teraz wraca do mody. Jak ją nosić? W Dzień Dobry TVN pokazała to Ewelina Rydzyńska.

Początki sztruksu

Sztruks został wynaleziony w XVIII wieku. Choć jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa "stück", na całym świecie znany jest jako "cord". Skąd ta nazwa? To skrót od "corduroy", czyli francuskiego "corde du roi" (królewska linia).

Na samym początku ubrania ze sztruksu były szyte i noszone nie tylko przez klasę robotniczą, ale przez większość społeczeństwa. Materiał nazywano wówczas "aksamitem dla biedaków". Sto lat później jednak stracił na popularności i ze względu na wytrzymałość, upodobali go sobie wyłącznie robotnicy.

Po raz kolejny odmieniło się to w latach 20. XX wieku, kiedy sztruks zaczęli nosić paryscy intelektualiści. Potem w latach 50. trend ten dotarł do studentów prestiżowych amerykańskich uczelni, a nawet wielkich artystów, jak Mick Jagger czy Beatlesi.

Zalety cordu, czyli sztruksu

Od tamtej pory ta tkanina sezonowo wracała na salony tylko po to, żeby chwilę później spektakularnie z nich wypaść. Jednak niezależnie od tego, ile razu sztruks stawał się passe, prędzej czy później i tak pojawiał się z powrotem. Teraz po raz kolejny święci triumfy.

To jest taka tkanina, która powoli wraca do łask. Ona jest bardzo miękka, jest naturalna i być może stąd ten taki wielki triumfalny powrót do mody

- powiedziała w Dzień Dobry TVN Ewelina Rydzyńska.

Jak jednak odczarować złe skojarzenia ze sztruksem? Trzeba zwracać wielką uwagę na fakturę danego elementu garderoby. Im bardziej widoczne będą paski, tym materiał będzie twardszy.

Sztruks sztruksowi nierówny. Wszystko zależy tak naprawdę od szerokości prążków, które na tej tkaninie są - im delikatniejsze i subtelniejsze, to one będą miękkie

- tłumaczyła stylistka.

Ciężkie buty hitem jesiennych stylizacji. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości