Porady stylistki

Jak uratować sfilcowany sweter?

Porady stylistki

Aktualizacja:
Fot. GettyImages / RyanJLane

Swetry z angory, alpaki, moheru czy wełny owczej wymagają specjalnego traktowania. Nieumiejętnie zrobione pranie może doprowadzić do tego, że sweter skurczy się, straci kształt i będzie pełny nieestetycznych „kłaczków”. Czy można i jak uratować sfilcowany sweter?

Sfilcowanego swetra nie trzeba od razu wyrzucać. Zanim stracisz nadzieję, że twoje skurczone ubranie będzie się jeszcze do czegoś nadawać, zapoznaj się z naszymi poradami. Okazuje się, że dzięki kilku domowym sposobom, jak choćby moczenie w amoniaku, kąpiel w fasoli czy zamrażanie, sweter zyska drugie życie. Dowiedz się zatem, jak uratować sfilcowany sweter !

Więcej:

Jak uratować sfilcowany sweter? Lepiej zapobiegać niż leczyć!

By uniknąć sytuacji, w której będziesz szukać odpowiedzi na pytanie, jak uratować sfilcowany sweter wełniany , warto poznać podstawy związane z pielęgnacją ubrań z wełny. Najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest pranie swetrów z moheru, angory, alpaki czy wełny owczej w zimnej wodzie, bez funkcji wirowania. Bardzo wiele pralek ma odpowiedni program dostosowany do ubrań z wełny. Niemniej jednak najbezpieczniejszą opcją jest pranie ręczne. W tym celu namocz sweter w chłodnej wodzie z dodatkiem specjalnych płynów do prania wełny. Staraj się delikatnie ugniatać sweter w wodzie, bez pocierania. Po wyjęciu swetra z wody rozłóż go do suszenia na płaskiej powierzchni. Co jednak, jeśli jest już za późno i twój sweter skurczył się w praniu? Czy można uratować sfilcowany sweter ? Okazuje się, że tak!

Jak uratować sfilcowany sweter: pranie w szamponie dla niemowląt

Oto pierwszy sposób, dzięki któremu dowiesz się, jak uratować sfilcowany sweter z wełny . Wystarczy, że namoczysz sweter w szamponie dla niemowląt. Do miski z wodą wlej odrobinę szamponu, a następnie włóż swój sfilcowany sweter. Płucz go około pół godziny, po czym namocz raz jeszcze – tym razem w roztworze wody i mleka (pół szklanki mleka na litr wody). Mleczna kąpiel powinna trwać nie mniej niż trzy godziny. Po upływie wyznaczonego czasu wypłucz sweter w czystej wodzie. Odciśnij go delikatnie, a następnie rozłóż na ręczniku na płaskiej powierzchni. W czasie suszenia staraj się ostrożnie naciągać sweter.

Jak uratować sfilcowany sweter: kąpiel fasolowa

Jeśli kąpiel w szamponie dla niemowląt oraz mleku nie pomoże, rozważ kolejny sposób – moczenie swetra w wywarze z białej fasoli . Zanim przystąpisz do tego zabiegu, zalej fasolę wodą (trzy litry wody na pół kilograma fasoli), a następnie odstaw ją na całą noc. Kolejnego dnia ugotuj fasolę w tej samej wodzie, po czym odcedź płyn. Przelej wodę z gotowania fasoli do miski i umieść w niej sweter. Namaczaj sfilcowane ubranie przez kilka godzin, następnie wypłucz sweter w czystej wodzie. Przy ostatnim płukaniu dodaj płynną glicerynę (łyżka gliceryny na litr wody).

Jak uratować sfilcowany sweter: zamrażanie

Jak uratować sfilcowany w praniu sweter , jeśli powyższe sposoby nie dały oczekiwanego rezultatu? Dobrą i często skuteczną metodą przywracania do życia skurczonego swetra jest włożenie go na kilkanaście godzin do zamrażalnika. Zanim to zrobisz, namocz delikatnie sweter, odciśnij nadmiar wody, owiń ubranie folią aluminiową lub foliowym woreczkiem, a następnie umieść w zamrażalniku. Po wyjęciu swetra z zamrażalnika postaraj się go ostrożnie naciągnąć do pożądanego rozmiaru.

Jak uratować sfilcowany sweter: moczenie w amoniaku

Czy jest jeszcze jakiś sposób na uratowanie sfilcowanego swetra? Jeżeli kolejne próby przywrócenia swetra do poprzedniego kształtu okazały się nieudane, sięgnij po amoniak spożywczy. Rozpuść w gorącej wodzie opakowanie amoniaku, a następnie włóż sfilcowany sweter. Namaczaj ubranie około 20 minut. Po upływie tego czasu wypłucz sweter w czystej wodzie. Susz go na płaskiej powierzchni, pamiętając o delikatnym naciąganiu materiału.

Jak uratować sfilcowany sweter: żelazko z funkcją pary

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak uratować sfilcowany sweter z wełny, sięgnij po żelazko parowe. Przed prasowaniem odwróć sweter na lewą stronę. Staraj się robić krótkie przerwy w prasowaniu, podczas których ostrożnie naciągaj skurczony materiał.

Jak uratować sfilcowany sweter: golarka do ubrań

Gdy znasz już odpowiedź na pytanie, jak uratować sfilcowany sweter, warto jest jeszcze zadbać o pozbycie się niewielkich kuleczek, które prawdopodobnie powstały na powierzchni sfilcowanego swetra. Usuniesz je specjalną golarką do ubrań, która przywróci swetrowi dawny blask. Jeśli nie dysponujesz golarką do ubrań, równie dobrze sprawdzi się zwykła maszynka do golenia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości