Olej z pestek granatu - pielęgnacja skóry i włosów. Jak działa?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lecznicza moc olejków eterycznych
Lecznicza moc olejków eterycznych
Pielęgnacja włosów blond
Pielęgnacja włosów blond
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak chronić cerę zimą?
Jak chronić cerę zimą?
Olejek z pestek granatu zasłynął głównie ze swych właściwości odżywczych, pielęgnacyjnych i regeneracyjnych. Stał się składnikiem wielu kosmetyków, zwłaszcza do skóry dojrzałej, suchej, podrażnionej i trądzikowej. Stosowany podczas masażu zmniejsza opuchliznę, łagodzi bóle mięśniowe.

Olej pozyskiwany z pestek granatu w drodze tłoczenia na zimno zawiera cenne składniki aktywne: garbniki, fitosterole, witaminę C, PP czy witaminy z grupy B. Stosuje się go wewnętrznie i zewnętrznie, najczęściej zaś jest jednym ze składników mydeł, żeli pod prysznic czy kremów nawilżających. Olejek z pestek granatu może być stosowany przez cały rok, warto sięgać po niego, by chronić skórę przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, mrozu i wiatru czy promieniowania słonecznego. Olejek bywa także stosowany jako preparat pielęgnacyjny do włosów - odżywia je, nadaje blask, wzmacnia. Do głównych przeciwwskazań jego stosowania zalicza się okres ciąży i karmienia piersią.

Olej z pestek granatu - właściwości

Olej z pestek granatu wykorzystywany jest w celach pielęgnacyjnych, najczęściej stosowany jest zewnętrznie na skórę czy włosy. Co ważne, olejek może być używany na każdy rodzaj skóry, nawet na przetłuszczającą się i trądzikową, choć najbardziej spektakularne efekty jego użycia widoczne będą w przypadku skóry suchej, podrażnionej. Doskonale nawilża skórę, wnikając głęboko i nie pozostawiając tłustej warstwy. Działa przeciwzapalnie, dzięki czemu polecany jest do pielęgnacji skóry z wypryskami czy podrażnieniami, a nawet u osób z łuszczycą i poparzeniami słonecznymi.

To jednak nie wszystkie właściwości oleju z pestek granatu. Jest on sprzymierzeńcem w walce z oznakami starzenia się skóry. Dzięki zawartości estrogenów i fitoestrogenów działa na skórę ujędrniająco i sprawia, że drobne zmarszczki ulegają spłyceniu. Olejek z pestek granatu działa antyoksydacyjnie, zwalcza wolne rodniki, co ma duże znaczenie w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Stymuluje także produkcję keratynocytów, czyli komórek naskórka, co pozwala mówić o jego właściwościach regeneracyjnych. Stał się również składnikiem kremów pod oczy, które łagodzą opuchliznę, a stosowany podczas masażu ciała zmniejsza dolegliwości bólowe mięśni, przy okazji wzmacniając barierę ochronną skóry. Olejek z pestek granatu pomaga bowiem chronić ją przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, wiatrem czy mrozem.

Olej z pestek granatu - zastosowanie na włosy

Olej z pestek granatu pomaga pielęgnować każdego rodzaju włosy. Jego działanie, podobnie jak w przypadku skóry, prowadzi do poprawy nawilżenia, odżywienia i regeneracji włosów. Dodatkowo olejek wyrównuje pH skóry głowy, redukując nadmierne przetłuszczanie. Włosy stają się zdrowsze, mocniejsze i bardziej elastyczne, olejek nadaje im także blask i chroni przed zanieczyszczeniami. Wmasowany w skórę głowy usprawnia krążenie, co sprawia, że cebulki włosowe są lepiej odżywione - w ten sposób olejek zapobiega wypadaniu włosów, a stymuluje ich wzrost. Z kolei właściwości przeciwzapalne sprawiają, że przy pomocy oleju można łagodzić podrażnienia skóry, świąd i zaczerwienienie. Dlatego też po olejek z pestek granatu warto sięgać przy schorzeniach takich jak egzema czy łuszczyca.

Jak stosować olej z pestek granatu?

Przed zastosowaniem olejku z granatu na włosy dobrze jest zmieszać go z olejem rycynowym, kokosowym czy migdałowym, można również wetrzeć we włosy kilka kropli samego oleju z pestek granatu. W zakładach fryzjerskich wykorzystuje się olej na ciepło, by stylizować fryzurę i łatwiej skręcać włosy.

Do pielęgnacji skóry w warunkach domowych można używać naturalnego olejku z pestek granatu. Wystarczy kilka kropli wymieszać z łyżką miodu lub mleka i wlać do wanny - temperatura wody powinna wynosić 37–38 ℃, a czas kąpieli około 15 minut. Innym sposobem na domową pielęgnację skóry jest dodanie kilku kropli oleju do kosmetyku, np. kremu czy żelu (5 kropli na 15 ml kosmetyku).

Olejek do masażu można uzyskać, dodając olej z pestek granatu do oleju bazowego – 5 kropli na 10 ml.

Olej z pestek granatu do picia

Olejek można przyjmować również wewnętrznie, w ilości 1–2 łyżeczek dziennie lub jako dodatek do potraw, jednak zawsze na zimno. Stosowany w taki sposób chroni przed rozwojem cukrzycy, chroni serce, redukuje ryzyko zachorowania na raka piersi, prostaty i jelita grubego. Ochrania układ trawienny, wspomaga organizm podczas walki ze stanami zapalnymi. Olej z pestek granatu zmniejsza tempo powstawania ubytków w masie kostnej, dlatego warto, aby sięgały po niego osoby narażone na osteoporozę. Badania pokazują także, że spożywanie oleju pomaga chronić krwinki czerwone przed rozwojem stanów zapalnych. Warto włączyć go również do diety w stanach obniżonej odporności organizmu.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Evgenia Gordienko/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana