Kiedy warto sięgnąć po olej dyniowy? Jak go stosować?

Kiedy warto sięgnąć po olej dyniowy? Jak go stosować?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Olej z dyni, a właściwie olejek z pestek dyni, znalazł szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, a także w kosmetyce. Pomaga wzmocnić włosy, nawilżyć skórę, zwalczyć pasożyty. Olej dyniowy to bogactwo witamin, minerałów oraz kwasów nienasyconych, dlatego wykorzystywany jest także w kuchni.

Najbardziej znane zastosowanie oleju z pestek dyni to zwalczanie pasożytów układu pokarmowego. Zawarte w oleju alkaloidy powodują paraliż układu nerwowego tasiemców, glist czy owsików, przyspieszając proces usuwania ich z organizmu ludzkiego. Co istotne, olejek dyniowy jest bezpieczny dla układu pokarmowego człowieka, w związku z czym można stosować go zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Olej z pestek dyni jest również składnikiem preparatów dla mężczyzn działających pozytywnie na prostatę. Suplementacja zalecana jest w przypadku niewielkiego przerostu gruczołu krokowego, a także przy zaburzeniach potencji. Olejek z dyni może być stosowany wspomagająco w terapiach konwencjonalnych zaleconych przez lekarza, a nie zamiast nich.

Olej z dyni – właściwości

Olej dyniowy to tak naprawdę olej z pestek dyni, z których najpierw usuwa się skórkę. Olej tłoczony na zimno dzięki swym licznym właściwościom zdrowotnym stosowany jest przez medycynę niekonwencjonalną. Wykorzystuje się go również w kosmetyce i kuchni. Nie należy jednak na nim smażyć, czy dodawać go do gorących potraw. Aby wykorzystać jego właściwości, warto dodawać go na zimno do sałatek i surówek czy pieczywa. Często służy również do przygotowywania deserów, przede wszystkim oryginalnego sernika wiedeńskiego.

Olej z dyni zawiera wiele witamin: A, E, D, a także witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak selen, potas, cynk. Składnikami, które sprawiają, że olej działa pozytywnie na zdrowie, są kwasy tłuszczowe nienasycone. Ich odpowiednia podaż zapobiega rozwojowi miażdżycy - dzięki regulowaniu poziomu złego cholesterolu. Jednocześnie kwasy nienasycone wspomagają pracę mózgu, poprawiają zdolność koncentracji i pamięć. Ten pozytywny wpływ na ludzki układ nerwowy powinien być wykorzystywany zwłaszcza przez osoby starsze lub będące w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju chorób układu krążenia czy starczej demencji.

Innym składnikiem olejku dyniowego są alkaloidy nazywane kukurbitacynami, które działają na układ nerwowy pasożytów, doprowadzając do ich paraliżu. Z tego też powodu olejek bywa stosowany w kuracjach przeciwpasożytniczych. Jak wykorzystać olej z dyni na pasożyty? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wraz z olejkiem dyniowym należy podawać wybrany środek na przeczyszczenie, który ułatwi usuwanie pasożytów z organizmu (paraliż organizmów jest czasowy). Dawkowanie preparatu jest nieco inne u dzieci do 10. roku życia i dorosłych. Młodsze dzieci powinny przyjmować łyżeczkę oleju na czczo, a następnie, po około 2 godzinach, środek przeczyszczający. Dorośli powinni zwiększyć dawkę oleju z pestek dyni - na czczo 1 łyżeczkę, po 2 godzinach kolejną, dopiero potem środek przeczyszczający.

Olej z pestek dyni na prostatę i infekcje dróg moczowych

Fitosterole znajdujące się w oleju dyniowym wspomagają prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego poprzez obniżanie poziomu hormonu DHT. Dlatego też olej z pestek dyni stał się składnikiem preparatów dla mężczyzn. Suplementację zaleca się w przypadku łagodnego przerostu prostaty, a także przy kłopotach z oddawaniem moczu. Jednocześnie ten sam składnik wspomaga leczenie stanów zapalnych dróg moczowych. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym olejek może wspomagać leczenie w przebiegu chorób związanych ze zmianami w układzie kostno-stawowym, np. reumatyzmie.

Olej z dyni – zastosowanie w kosmetyce

Olej z pestek dyni można także stosować zewnętrznie, np. wcierając go w skórę. Kuracja pomaga nawilżyć skórę, wygładzić drobne zmarszczki, łagodzić podrażnienia i stany zapalne. Można go stosować na skórę trądzikową, a także popękaną, nadmiernie łuszczącą się czy przesuszoną. Olej z dyni użyty na włosy zregeneruje je, odżywi, sprawi, że będą lśniące i zdrowe, jednocześnie zapobiegnie rozdwajaniu końcówek. Wmasowywanie oleju w ciało pomoże również w walce z rozstępami, cellulitem i bliznami. Należy jedynie pamiętać o rozcieńczaniu go wodą, ponieważ może zabarwiać skórę. Olejek z dyni ma intensywną, ciemną barwę. Można zmieszać go także z innym olejem: słonecznikowym, rzepakowym czy oliwą z oliwek (proporcje 1:2). Stosując na twarz, wystarczy wmasować go przed snem.

Jak przechowywać olej z dyni?

Olej z dyni wymaga specjalnego sposobu przechowywania. Należy wybrać suche, zacienione miejsce, w którym temperatura nie przekracza 20℃. Trzeba zadbać także o szczelność opakowania. W odpowiednich warunkach można go przechowywać nawet 3 miesiące. Niektórzy trzymają olej w lodówce, co powoduje jego tężenie. Nie należy jednak obawiać się, że wpłynie to niekorzystnie na jego właściwości. Po wyjęciu z lodówki olej zaczyna powoli wracać do stanu wyjściowego.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości