Joga twarzy - czy ćwiczenia faktycznie poprawiają nasz wygląd? Eksperci zdradzili prawdę

GettyImages-1249594522
GettyImages-1249594522
Źródło: Moment RF

W ostatnim czasie na popularności zyskuje joga twarzy. Według opisów ćwiczenia mają wzmocnić i pobudzić mikrokrążenie krwi, a także wpływać na wygląd twarzy i kondycje skóry. Jak jest naprawdę, co na ten temat twierdzą eksperci?

Joga twarzy – czy ćwiczenia mogą poprawić nasz wygląd?

O jodze słyszał już chyba każdy. Ćwiczenia całego ciała mają na celu wzmocnić mięśnie i wysmuklić ciało. Niedawno w mediach społecznościowych pojawiły się filmiki instruktażowe, a także propozycje zajęć zwanych jogą twarzy. Nowy trend, który możemy wykonywać w zaciszy własnego domu, ma rzekomo wpływać na nasz wygląd. Wykonywanie prostych ruchów ma podnieść i ujędrnić twarz, zmniejszyć zmarszczki, a także sprawiać, że cera będzie wyglądać na znacznie młodszą. Ile jest w tym prawdy?

- Twarz jest odzwierciedleniem twojego ogólnego stanu zdrowia – powiedziała dr Taz Bhatia, dyplomowany lekarz medycyny.

Zanim rozpoczniesz ćwiczenia, warto zaznajomić się z anatomią twarzy i dowiedzieć się, co tak naprawdę możemy osiągnąć dzięki jodze. Twarz bowiem składa się ze skóry, tłuszczu i mięśni.

- Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry na twarzy, którą widzisz i myjesz każdego dnia, nazywana jest naskórkiem. Pod spodem znajduje się grubsza warstwa zwana skórą właściwą. Dalej znajduje się warstwa tłuszczu podskórnego - wyjaśnił dr Murad Alam, wiceprzewodniczący dermatologii na Northwestern University.

Specjalista dodał także, że pod tłuszczem podskórnym znajduje się "szereg poduszek tłuszczowych", które nadają twarzy kształt i objętość. Im są pełniejsze, tym twarz wygląda młodziej. Zaś między poduszkami a kośćmi znajdują się mięśnie twarzy. To właśnie dzięki nim możemy się uśmiechać, marszczyć twarz, unosić brwi, czy żuć. Poduszki im są pełniejsze, tym twarz wygląda młodziej.

- Wraz z wiekiem poduszki tłuszczowe zaczynają zanikać, co oznacza, że ​​stają się cieńsze i mniej pulchne… a to sprawia, że twarz i poliki zaczynają zwisać – powiedział Alam. 

Ekspert wytłumaczył, że joga twarzy nie wpływa na zwiększenie pulchności poduszek tłuszczowych ani magiczne podniesienie twarzy. Ćwiczenia nie zmieniają również wyglądu ani dotyku samej skóry.

 - Wydaje się, że celem ćwiczeń twarzy jest pomoc w rozwoju mięśni pod poduszkami tłuszczowymi, tak aby podczas ćwiczeń stawały się one większe i zaczynały wykonywać niektóre funkcje, które wcześniej wykonywały poduszki tłuszczowe, aby poprawić wygląd twarzy – powiedział Alam.

Na temat ćwiczeń wypowiedział się także Adam Friedman, profesor i kierownik katedry dermatologii w George Washington School of Medicine and Health Sciences. Jak przyznał, "korzyści (z ćwiczeń twarzy) są dość ograniczone. Wzmocnienie mięśni twarzy nie ma rzeczywistego wpływu na struktury podtrzymujące w skórze, które z czasem ulegają zniszczeniu i prowadzą do oznak starzenia".

Jakie są najlepsze ćwiczenia na twarz?

Eksperci apelują, ćwiczenia twarzy nie mają wielkiego wpływu na nasz wygląd. Mimo wszystko, w sieci pojawia się wiele propozycji "treningu". Jedno z badań przeprowadzone w 2018 roku na Northwestern University wykazało, że trening opracowany przez założyciela Happy Face Yoga, Gary'ego Sikorskiego, mógł pomóc 16 kobietom podnieść policzki. Panie przez 20 tygodni wykonywały przez 30 minut zalecane ćwiczenia. Te obejmowały:

- Linię żuchwy: Połóż dłonie u podstawy szyi, unieś brodę i lekko odchyl głowę do tyłu. Następnie wyciągnij dolną szczękę, przyciśnij czubek języka do podniebienia i uśmiechnij się, aby mięśnie szyi się napięły. Następnie utrzymaj tę pozę przez 30 sekund.

- Ćwiczenie na policzki: Uśmiechaj się bez pokazywania zębów i rozchyl usta tak, abyś robił skwaszoną minę. Kontynuuj uśmiechanie się kącikami ust, aby unieść mięśnie policzków do góry. Naciśnij palcem kąciki ust po obu stronach i powoli przesuwaj je w kierunku kości policzkowych, mocno dociskając. Kiedy dojdziesz do szczytu kości policzkowej, nadal mocno naciskaj przez 20 sekund.

- Ćwiczenia twarzy na zmarszczki: Umieść trzy palce każdej dłoni między brwiami, naciśnij i pociągnij w górę, aby unieść brwi, rozsuń je i zmarszcz brwi w dół. Palcami nadal mocno dociskając czoło, przesuń je w przeciwnych kierunkach w kierunku obu stron głowy. Sikorski sugeruje wykonanie 10 powtórzeń.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości