Jak zatrzymać starzenie?
Choć nikt nie może przedłużyć czasu, który jest mu dany na ziemskim łez padole, to poszukiwanie na sposobów na zachowanie młodości od wieków spędzają sen z powiek ludzkości. Nasze prababcie nakładały na twarz świeżą śmietankę, Violetta Villas kąpała się w mleku kóz, które sama hodowała, a słynąca z urody cesarzowa Sissi wylegiwała się w wannie z podgrzewaną oliwą. Z relacji ówczesnych dworzan wynika, że raz olej prawie się zagotował, a monarchini "cudem uniknęła śmierci jak chrześcijański męczennik". Jak widać, dla młodzieńczego wyglądu ludzie są w stanie zrobić naprawdę wiele.
Uroda
O tym, że styl życia ma znaczący wpływ na przebieg procesu starzenia wiadomo nie od dziś. Warto jednak zwrócić uwagę, że samo to pojęcie jest niezwykle pojemne i obejmuje nie tylko dietę i uprawiane sporty. Jednym z głównych czynników, które działają odświeżająco na nasz mózg są inni ludzie. Naukowcy z Harvardu dowiedli, że brak towarzystwa sprawia, że na naszym koncie pojawiają się cztery dodatkowe lata. Poczucie samotności i niemożność przedyskutowania problemów z najbliższą osobą może również prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych i rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.
Jak się odmłodzić?
Twarz jest częścią ciała, której poświęcamy szczególnie dużo uwagi - to na niej skupia się większość zabiegów pielęgnacyjnych. Te niewłaściwie stosowane mają fatalny wpływ na kondycję skóry. Do kardynalnych grzechów, których skóra nie wybacza nigdy, należy spanie w makijażu i nieużywanie kremów z filtrem, które od lat uchodzą za najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy.
Kiedy już zmyjemy make up, warto położyć się spać na minimum 7 godzin. Niewystarczająca ilość snu ma olbrzymi wpływ na nawyki żywieniowe. Niewyspany człowiek chętniej sięga po fast foody. Tak przynajmniej twierdzą naukowy z Ohio State University. Warto również wygospodarować czas na aktywność fizyczną.
Zadbana cera to jedno, ale nawet najpiękniejsza twarz w zderzeniu z bezzębnymi ustami nie ma szans na obronę. Zaniedbany zgryz to nie tylko kwestia estetyczna. Zepsute zęby wpływają na cały organizm, a nagromadzone w nich bakterie mogą odkładać się w nerkach i sercu. Co więcej, uczeni z Nowego Jorku ustalili, że wraz z utratą zębów rośnie ryzyko wystąpienia chorób wieku podeszłego o podłożu neurologicznym.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przepis na powodzenie z 1959 roku? "Nie narzekaj, to interesuje tylko Twoją matkę"
- Anita ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" wspomina trudny poród. "Miałam kilka transfuzji"
- Chwile, na które nie jest gotowy nawet lekarz. "Przytulał jej ubrania, szukał zapachu"
Autor: Adam Barabasz
Źródło: zdrowie.wprost.pl
Źródło zdjęcia głównego: Image Source / Getty Images