Moda i Uroda

Jak pozbyć się wrastających włosków?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Czy częste golenie się jest zdrowe i skąd wzięła się moda na depilację u kobiet? Po co nam owłosienie miejsc intymnych?

Wrastające włoski pojawiają się z reguły po depilacji. Dostrzec je można zarówno na nogach, jak i pod pachami oraz w okolicach bikini. Sposobem na wrastające włoski jest stosowanie peelingów (np. kawowego) i kosmetyków mających w składzie mocznik.

Wrastające włoski po depilacji depilatorem to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak kobiet. Mogą one prowadzić do przewlekłego zapalenia mieszków włosowych, któremu można zapobiec m.in. poprzez regularne złuszczanie naskórka za pomocą peelingów.

Dlaczego włoski wrastają?

Skutkiem systematycznego usuwania owłosienia jest osłabienie włosków, którym trudno jest przebić się przez stwardniały naskórek. Sprawia to, że zamiast wyrastać w pionie, wrastają w poprzek, tworząc pod skórą czarne kółeczko. Po pewnym czasie udaje się im przebić, jednak w niektórych przypadkach dochodzi do zapalenia mieszka włosowego, którego pod żadnym pozorem nie powinno się bagatelizować. Konsekwencją przewlekłego zapalenia mieszków może być rozwój czyraka, który występuje jako bolące guzki. Wrastające włoski to zatem problem, któremu warto zapobiegać, a gdy to konieczne – leczyć.

Wbrew panującej opinii wrastające włoski nie są zmartwieniem wyłącznie kobiet o cienkich bądź kręconych włoskach. Ich pojawienie się jest sprawą bardzo indywidualną. Obserwuje się je zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wrastające włoski znaleźć można z reguły w strefach najczęściej poddawanych depilacji, czyli na nogach, pod pachami, w okolicach bikini. Z kolei u mężczyzn, bez względu na stosowany przez nich sposób golenia, można dostrzec wrastające włoski na brodzie i na szyi.

Jakie są przyczyny wrastających włosków?

Duży wpływ na pojawienie się wrastających włosków na nogach ma sposób usuwania owłosienia. Stwierdzono, że problem ten intensyfikuje się, gdy stosowana jest depilacja woskiem, cukrowanie, po depilacji depilatorem elektrycznym. Niestety u osób, które mają skłonność do wrastania włosków, również po goleniu maszynką jednorazową taki problem może się pojawić, zwłaszcza gdy zabieg usuwania włosów przeprowadzany jest zbyt szybko, niedokładnie, za często. Przykładowo u wielu mężczyzn codzienne używanie maszynki, uszkadzając skórę, sprawia, że staje się ona twardsza, co utrudnia włosom wydostanie się ponad powierzchnię skóry.

Jak usunąć wrastające włoski?

Chcąc pozbyć się wrastających włosków łonowych , na udach itd., należy pamiętać, by używać do tego celu wyłącznie sterylnego sprzętu (pęset, igieł). Zanim przejdzie się do usuwania owłosienia, dobrze jest przyłożyć kompres, który sprawi, że włos przesunie się bliżej powierzchni skóry. Jeśli w miejscu wrastających włosków pojawiają się bolesne guzki wypełnione ropną mazią, pod żadnym pozorem nie powinno się ich wyciskać. Takie miejsce warto przemywać preparatami dezynfekującymi. Przebicie pęcherzyka z ropną treścią grozi rozprzestrzenieniem zakażenia w inne miejsca na skórze, stanem zapalnym oraz powstaniem szpecących blizn i przebarwień. Z chwilą kiedy okaże się, że wrastające włoski są problemem nie do opanowania, warto udać się do dermatologa.

Domowe sposoby na wrastające włoski

Gdy w domu brak profesjonalnych kosmetyków na wrastające włoski, warto skorzystać z domowych sposobów, które równie dobrze mogą poradzić sobie z tym problemem. Jedną z metod jest peeling przygotowywany z sody oczyszczonej. Jego skuteczność wynika ze złuszczających właściwości, które sprawiają, że włoskom łatwiej przebić się na zewnątrz. Mieszając ze sobą (w równych ilościach) wodę, mielone płatki owsiane i sodę oczyszczoną, otrzymuje się peeling na wrastające włoski, który nakłada się na kłopotliwe miejsce i pozostawia na 5 minut. Nie mniej skutecznym domowym specyfikiem jest peeling kawowy, do przygotowania którego potrzebne są fusy z kawy i oliwa z oliwek. Regularne stosowanie peelingu kawowego w przypadku niektórych osób może okazać się najlepszym zaradczym sposobem na wrastające włoski . Pozytywne efekty daje również peeling cukrowy oraz masaż szczotką na sucho. Polecanym sposobem na wrastające włoski na nogach jest również szorowanie ciała rękawicą Kessa.

Kosmetyki na wrastające włoski

Wiele osób codziennie zastanawia się nad tym, co zrobić na wrastające włoski? Odpowiedzieć na to pytanie nie jest łatwo, bowiem u różnych osób skuteczne mogą okazać się różne sposoby. W przypadku niektórych są to preparaty na wrastające włoski , które można bez trudu znaleźć w każdej drogerii i aptece. Eksperci zalecają stosowanie specjalnych kremów, maści i balsamów oraz płynu na wrastające włosy. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od regularności stosowania. Używane po depilacji kremy na wrastające włoski zwiększają nawilżenie warstwy rogowej naskórka, sprawiają, że włoskom łatwiej jest się przebić na zewnątrz. W składzie balsamów na wrastające włoski i innych tego rodzaju specyfików znaleźć można m.in.: kwas salicylowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, panthenol, alantoinę oraz mocznik. Specjaliści podkreślają, że stosowanie kremu na wrastające włoski z 30% mocznikiem znacznie przyspiesza złuszczanie naskórka w miejscu wrastania włosa. Z kolei użycie balsamu z mocznikiem o stężeniu mniejszym niż 10% sprawi, że skóra będzie gładka i nawilżona.

Zobacz wideo:

Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości