Zalety golenia brzytwą

Golenie brzytwą, mężczyzna golący szyję brzytwą
blackday/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Golenie brzytwą odeszło na długie lata do lamusa – jednorazowe i elektryczne maszynki skutecznie strąciły brzytwę z piedestału. Jednak z biegiem czasów za sprawą popularności między innymi tzw. barbershopów klasyczne golenie wróciło do łask. Co ważne, wcale nie jest ono tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Golenie brzytwą to klasyczna, ekonomiczna i ekologiczna forma precyzyjnego pozbywania się zarostu z twarzy czy owłosienia z głowy. Aby było skuteczne, należy posługiwać się wysokiej jakości ostrzem ze stali nierdzewnej i czyścić je oraz ostrzyć regularnie. Przy odrobinie wprawy i odpowiednim przygotowaniu, golenie brzytwą może okazać się wyjątkowo przyjemnym zajęciem.

Jakie są zalety golenia brzytwą?

Golenie brzytwą ma kilka zalet. Jedną z nich jest precyzyjność. Odpowiednio przeprowadzone pozwala dokładnie usunąć zarost z twarzy lub włosów z głowy, pozostawiając skórę miękką i gładką. Brzytwą możesz golić się w różnych kierunkach, usuwając dokładnie wszystkie włoski. Poza tym, takie golenie zapobiega przed wrastaniem się zarostu w skórę, a ponadto jest ekonomiczne i ekologiczne – nie wymaga wymiany ostrzy ani całych maszynek. Wystarczy dbać o brzytwę, aby korzystać z niej przez długie lata.

Golenie brzytwą może być swego rodzaju rytuałem i przyjemnym, relaksującym zajęciem. Cały proces i wszystkie elementy golenia – łącznie z używaniem skórzanego paska, wytwarzaniem piany czy nakładaniem na twarz gorącego ręcznika lub olejku, niesie za sobą znamiona "luksusu i prestiżu".

Golenie brzytwą w domu – instrukcja i wskazówki

Aby golenie brzytwą przebiegło sprawnie i nie skończyło się skaleczeniem, warto odpowiednio się do niego przygotować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Kosmetyki do golenia brzytwą

  • Korzystaj z produktów, które wytwarzają gęstą i sztywną pianę. Może to być np. krem do golenia na bazie gliceryny, mydło do golenia w kremie czy w kostce.
  • Unikaj stosowania pianek do golenia – nie zmiękczają one wystarczająco zarostu czy włosów. Piana, co prawda pojawia się szybko, zaraz po aplikacji środka, ale równie szybko znika. Możesz mieć kłopot z gładkim i komfortowym usunięciem zarostu.
  • Jeśli masz twardy, mocny zarost, przed wytworzeniem piany możesz umyć twarz ciepłą wodą, przyłożyć do niej gorący, wilgotny ręcznik lub rozgrzać skórę olejkiem.

Nakładanie kosmetyku i wytwarzanie piany

  • W zależności od tego, z jakiego kosmetyku korzystasz, możesz wytworzyć pianę w ręku i nałożyć ją na twarz albo przy pomocy zwilżonego pędzla (np. z włosia borsuka) nanieść kosmetyk i pienić bezpośrednio na skórze.
  • Pianę nakładaj równomiernie na cały zarost i pozostaw na chwilę (najlepiej kilka minut), aby zarost zmiękł.

Przygotowanie brzytwy

W międzyczasie wygładź ostrze brzytwy na skórzanym pasku. Dzięki temu golenie będzie komfortowe i unikniesz efektu szarpania zarostu. Ostrze przesuwaj po pasku od siebie (kierując je w Twoją stronę) i z powrotem (kierując ostrze w przeciwnym kierunku).

Golenie brzytwą

  • Pędzlem dołóż więcej piany.
  • Weź brzytwę i przyłóż ją pod kątem około 30 stopni.
  • Przesuwaj brzytwę ostrożnie po skórze, z włosem, następnie w poprzek. Napinaj skórę jedną ręką, a drugą trzymaj brzytwę. Napięcie skóry bardzo ułatwia golenie.
  • Po nabraniu wprawy możesz golić się też pod włos, trzymając brzytwę pod kątem 15 stopni.

Po goleniu

  • Dokładnie oczyść i osusz ostrze brzytwy
  • Nieużywane przez co najmniej kilka dni ostrze brzytwy powinno zostać wcześniej naoliwione.

Przydatne wskazówki dotyczące golenia

  • Jeśli wcześniej nie goliłeś się brzytwą, zacznij od usuwania nią krótkiego zarostu.
  • Na początku możesz golić brzytwą łatwo dostępne miejsca, a potem poprawiać golenie zwykłą maszynką.
  • Brzytwy ze stali węglowej nie powinny być używane codziennie (najlepiej zrobić 2 dni przerwy).
  • Do czyszczenia brzytwy, np. z pierwszych śladów rdzy, możesz wykorzystywać wełnę stalową.

Ostrzenie brzytwy

Aby brzytwa była ostra, musisz regularnie ją ostrzyć, najlepiej kilka razy w roku. Zależy to jednak od częstotliwości golenia oraz twardości zarostu. Możesz to zrobić np. przy pomocy specjalnych kamieni, które są przeznaczone do tego celu. Innym sposobem, który jednak zabiera więcej czasu, jest wykorzystanie pasty szlifierskiej.

Golenie brzytwą u fryzjera

Jeśli nie chcesz golić się brzytwą samodzielnie, możesz wybrać się do fryzjera lub do tzw. barbera. Wiele miejsc trudniących się w goleniu brzytwą zarostu czy głowy jest urządzonych w stylu vintage – panuje tam klimat sprzed epoki. Jeśli nie masz takiego salonu w swojej okolicy, udaj się do normalnego fryzjera i zapytaj o usługę golenia brzytwą.

Zobacz video: Mistrzostwa brodaczy i wąsaczy w Paryżu

Zobacz też:

Moda na gładkie ciało. Czy częste golenie się jest zdrowe?

Jak golić okolice bikini, żeby uniknąć podrażnień i nieestetycznych krostek?

Wosk, pasta cukrowa, depilator czy laser. Która metoda depilacji jest najlepsza?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!