Krótka historia depilacji
Moda na gładkie ciało pojawia się i przemija. Jak się okazuje, to nie tylko domena XX i XXI wieku. Już w Starożytnym Egipcie kobiety były idealnie gładkie, co z czasem stało się ówczesnym kanonem piękna. W ślad za nimi szły Greczynki i Rzymianki. Kolejne lata zaskakiwały modą na ciało z włosami, naprzemiennie z tą na skórę całkowicie wydepilowaną. W czasie PRL-u w Polsce nie przywiązywano do tego tak dużej wagi. Z różnych względów dominowała natura. W tym samym czasie, za sprawą rewolucji seksualnej na Zachodzie, zaczęła się moda na depilację, która z opóźnieniem, ale ostatecznie pojawiła się w naszym kraju. Aktualnie panuje dowolność. Jeżeli jednak chcesz postawić na depilację, przedstawiamy najbezpieczniejsze domowe sposoby.
Depilacja maszynką
To zdecydowanie najszybsza i najmniej bolesna metoda. Najpierw na skórę nanosimy warstwę kremu lub pianki do golenia, które zmiękczają włosy i zapewniają maszynce poślizg, zmniejszając także ryzyko podrażnień. Następnie, niemal błyskawicznie usuwamy włosy. Niestety, ta metoda ma swoje minusy. Przede wszystkim jest krótkotrwała – włoski bardzo szybko odrastają. Nie zaleca się depilowania nóg tą metodą w przypadku dużych żylaków i zmian skórnych.
Depilacja woskiem
Skuteczność, długotrwały efekt i niski koszt. Włoski są usuwane z korzeniem, przez co proces odrastania jest dłuższy. Możesz wykonać ją sama. W drogeriach dostępne są plastry z woskiem – wystarczy potrzeć je między dłońmi, nakleić i oderwać zdecydowanym ruchem. Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu jest mała odporność na ból, żylaki i widoczne naczynka. Na skłonnej do alergii skórze mogą wystąpić widoczne zaczerwienienia. Polecamy uzbroić się też w cierpliwość – depilacja wymaga wprawy.
Depilacja pastą cukrową
Jest bardziej delikatna niż wosk, a tak samo skuteczna. I możesz przygotować ją sama, w domu. Zapewnia gładkość na 2-3 tygodnie, ponieważ w czasie zabiegu włosy usuwa się razem z cebulkami.
Do jej zrobienia wystarczy cukier, cytryna i woda. Ilości poszczególnych składników należy dobrać metodą prób i błędów, ponieważ te podane w przepisach są zazwyczaj orientacyjne. Dobrze zacząć od następujących proporcji:
- 2 szklanki cukru,
- ¼ szklanki wody,
- ¼ szklanki soku z cytryny.
Zagotuj wodę. Dodaj do niej cukier i sok z cytryny. Pastę przygotuj na małym ogniu, żeby nie przywarła do dna garnka. Mieszaj do całkowitego rozpuszczenia cukru. Preparat jest gotowy, jeżeli osiągnie kolor bursztynu. Nabrany na łyżkę powinien po chwili zastygnąć. Uformuj w dłoniach kulkę, którą będziesz przesuwać po skórze, usuwając włoski.
Krem do depilacji
To idealna metoda dla osób, które są mniej odporne na ból. Przed zastosowaniem warto sprawdzić, czy użycie kremu nie spowoduje podrażnień ani alergii. Wystarczy nanieść odrobinę preparatu na skórę ramienia lub nadgarstka i odczekać przynajmniej 24-48 godzin. Jeśli reakcja uczuleniowa nie pojawi się po upływie tego czasu, można przystąpić do depilacji w pożądanym miejscu.
Na umytą i suchą skórę, przy użyciu szpatułki dołączonej do opakowania, nałóż równą warstwę kremu. Odczekaj około 5 minut (dokładny czas opisany jest na opakowaniu). Po tym czasie krem należy usunąć krawędzią szpatułki w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Następnie oczyść i umyj ciało.
Golenie depilatorem
Ta metoda wiąże się z jednorazowym, większym niż w przypadku innych, wydatkiem. Ceny depilatorów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Należy pamiętać, że golenie przy użyciu depilatora to zabieg bolesny, ale trwały. Przed depilacją oczyść skórę, po – nawilż. Jeżeli masz wrażliwą skórę, wybierz inną metodę – mogą bowiem pojawić się podrażnienia.
Podrażnienia po depilacji – jak ich uniknąć?
Podrażnienia po depilacji to problem, z którym zmaga się wiele osób. Szczególnie w okresie letnim. Gdy wystawiamy ciało na słońce, zaczynają pojawiać się zaczerwienienia i wysypka, a także popularne „kropki”, zwane potocznie "truskawkowymi nogami". Można jednak temu zapobiec. Najważniejsze to dobrać dopasowaną do swojego ciała i potrzeb depilację. Taką, która nie podrażni naszej skóry. Jedną z przyczyn pojawiania się zaczerwienienia może być rogowacenie mieszkowe. Żeby go uniknąć, ważne jest częste robienie peelingów oraz ciągłe nawilżanie skóry. Jeżeli to nie pomoże, warto skonsultować się z dermatologiem.
Więcej o tym, jak uniknąć podrażnień, znajdziesz tutaj:
Zobacz też:
Wosk, pasta cukrowa, depilator czy laser. Która metoda depilacji jest najlepsza?
Hit w pielęgnacji – szczoteczka do twarzy. Dlaczego warto ją mieć?
Laserowe usuwanie owłosienia – nowoczesna depilacja laserowa
Autor: Anna Korytowska