Jak dbać o włosy zimą? Trycholog radzi, jak najlepiej je traktować

Trycholog zdradza jak odpowiednio dobrać pielęgnację
Pielęgnacja włosów zimą
Źródło: Moment RF/Getty

Maski zamiast odżywek, dobrze dobrana fryzura czy odpowiednia poszewka na poduszkę - trycholog Magdalena Szymczak-Kępka w rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN zdradziła, czego nasze włosy potrzebują zimą, by zachować dobrą formę i zdrowy wygląd. Odpowiedziała też na pytania, jak radzić sobie z sezonowym puszeniem i dlaczego nie warto bać się sylikonów w składach kosmetyków.

Jak dbać o włosy zimą? Odpowiednia fryzura i czapka

To właśnie zimą włosy potrafią być najbardziej niesforne. Przetłuszczanie, puszenie, przesuszenie, brak objętości, matowość - problemów w tym okresie pojawia się cała masa. Gdy kolejny drogeryjny kosmetyk na konkretną przypadłość nie zdaje egzaminu, warto przyjrzeć się swojej pielęgnacji jeszcze raz. O tym, jak mieć piękne włosy zimą zapytaliśmy eksperta. Krok pierwszy to zabezpieczanie.

DD_20220926_Wlosy_REP
Domowe sposoby na piękne i lśniące włosy
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Często myślimy, że jeśli nie nałożymy czapki, ochronimy włosy przed wycieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi, całkowicie zabezpieczając nasze włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Nic bardziej mylnego - mówi trycholog Magdalena Szymczak-Kępka - dużo większym błędem jest narażanie włosów na mróz i siarczyste, zimne powietrze. Sprzyja to rozchylaniu się łusek włosowych i utracie wody z włosa. Efektem tego może być ich kruszenie się i puszenie, co jest zauważalne zwłaszcza pod koniec zimy - dodaje.

Nawet jeśli mamy na głowie czapkę, włosy warto też związać.

- Luźny kucyk czy warkocz związany frotką lub jedwabną gumką pomoże nam uniknąć zbędnego pocierania. Nie napinajmy fryzurą włosów, bo to może osłabiać mieszki włosowe i powodować uczucie dyskomfortu na skórze głowy - mówi.

Tym samym o odpowiednie zabezpieczenie można dbać również nocą, bo przecież pocieramy włosami o poduszkę. Jak zdradza nam nasza rozmówczyni - by zminimalizować destrukcyjne dla włosa efekty tarcia, warto wybierać jedwabne poszewki na poduszkę.

Sposoby na dbanie o włosy zimą. Jak dobrać odpowiednią pielęgnację?

- Pielęgnacja włosów dzieli się na dbanie o łodygę - tę martwą część oraz na dbanie o skórę głowy. Bywa tak, że potrzeby łodygi będą inne niż potrzeby skóry, dlatego kluczem jest znalezienie odpowiedniego balansu między jednym a drugim - mówi Magdalena Szymczak-Kępka.

Trycholog podkreśliła też, że szampon dobieramy zawsze do potrzeb skóry głowy, jednak w okresie zimowym to na łodydze powinniśmy skupić się bardziej. Pomocne w tym mają być maski, po które warto jednak sięgać częściej niż zazwyczaj.

- Maski do włosów często traktujemy jako dopełnienie pielęgnacji i sięgamy po nie raz, dwa razy w tygodniu. Zimą nie bójmy się używać masek tak, jak odżywki, bo mają bardziej skoncentrowany skład. Dobrze, jeśli trzymamy je na włosach dłużej, jednak dzięki temu skoncentrowaniu składników masce wystarczy na włosach nawet kilka minut. Ważniejsze, aby odpowiednio kosmetyk rozprowadzić na włosach, np. poprzez używanie bezpiecznego grzebienia z szerokim rozstawem ząbków. Pozwoli to na stworzenie okluzji (warstwy ochronnej) na łodydze włosa. To ona zabezpiecza włos przed rozchylaniem łusek. Rozchylanie prowadzi do utraty wody z włosa, gorszego wyglądu włosów, puszenia, a finalnie nawet jego kruszenia- podkreśla Magdalena Szymczak-Kępka.

- Nie bójmy się też preparatów antystatycznych, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów - dodaje. - Elektryzowanie się włosów to naturalna rzecz, której można zapobiec.

Jak dbać o włosy? Zadbaj o odpowiednią dietę

Mówiąc jednak o pielęgnacji włosa, nie sposób nie wspomnieć o odpowiedniej diecie. Wśród produktów, które dobrze wpływają na porost włosów trycholog wymienia przede wszystkim owoce i warzywa, ale i nie tylko:

- Zdrowa i zbilansowana dieta, to oczywiście zdrowe włosy. Zadbajmy o to, by w naszym jadłospisie nie zabrakło warzyw. Zimą oczywiście brakuje tych świeżych, ale nie bójmy się mrożonych, bo wcale nie tracą na wartości. Oprócz tego warto jeść tłuste ryby (jak makrela czy łosoś), jajka, awokado no i to, co powinno być naszą stałą przekąską - nasiona i orzechy - mówi Magdalena Szymczak-Kępka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie