Największa kolekcja chustek
Chusty i apaszki wracają w wielkim stylu. Niektóre Polki pokazywały, jak je nosić, jeszcze zanim dodatek znów pojawił się na światowych wybiegach. Do tego grona należy Sylwia Pankiewicz, która ma jedną z największych kolekcji kultowych chust Hermèsa w kraju. Rodzina wie o jej pasji od lat, jednak dopiero przyjaciółka namówiła ją do tego, by pokazywała swoje codzienne stylizacje w mediach społecznościowych (na profilu o nazwie @hermes_a_varsovie). Potem pojawiła się w niej chęć poznawania historii chusty i jej ewolucji.
- "Chusta" to tłumaczenie na polski słowa "karre", czyli dosłownie "kwadrat". (...) Bardzo się cieszę, że cały czas jeszcze mam czego szukać, mam o czym marzyć, bo nie spędza mi to snu z powiek, ale jest jakimś fajnym motywem przewodnim różnych działań - wyznała Sylwia Pankiewicz w naszym programie.
Projektantka apaszek
W Polsce mamy również twórczynię apaszek, która tworzy niezwykłe projekty. Mają one nie tylko wspaniałe kolory, ale również wyjątkowe znaczenie - są swoistym manifestem, który komentuje sytuację wokół nas. Niektóre z nich symbolizują miłość, inne Polskę, macierzyństwo czy samoakceptację. W życiu Marty Lech-Maciejewskiej - bo o niej mowa - apaszki pojawiły się dosyć wcześnie. Jej ukochana babcia miała bowiem kolekcję bawełnianych chust folkowych.
- Ja uwielbiałam jej je podbierać, bo od dziecka uwielbiałam kolory. Z racji tego, że w latach 80. i 90. ubrań kolorowych było jak na lekarstwo, to ja zawsze sobie dopełniałam moje stylizacje czy też zestawy ubraniowe, już jako dziecko, tymi chustami - wspominała Marta Lech-Maciejewska w Dzień Dobry TVN.
Jako miłośniczka apaszek kręciła filmiki na YouTube pokazując różne wiązania chustek. Jej odbiorczynie zasugerowały jej wówczas, by stworzyła własną kolekcję. Kierując się ich słowami założyła markę Spadiora, która cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem.
- Do rysowania zapraszam uzdolnione, wspaniałe, polskie graficzki - kobiety, bo nikt nie zrozumie kobiety tak dobrze, jak druga kobieta. (...) Sama nie zdawałam sobie sprawy, jaką siłę rażenia potrafi mieć kawałek jedwabiu. (...) Pewne elementy garderoby z przesłaniem są takim współczesnym "Twitterem odzieżowym", modowym. I te apaszki mają dodawać kobietom siły w mówieniu o ważnych tematach - dodała Marta Lech-Maciejewska.
A jak w stylowy sposób zawiązać chustkę? Oto rady Marty Lech-Maciejewskiej:
Zobacz także:
- Kominiarki jako najbardziej pożądany zimowy dodatek. Dlaczego zyskują na popularności?
- Moda na stok, czyli jak ubrać się na narty i snowboard? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
- Sposoby na niedopasowane ubrania. Poznaj rady z TikToka
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Alicja Myśliwiec
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN