Maseczki z zaworkiem - czy są bezpieczne? Ekspert: "Nie projektuje się maseczek, by chronić innych"

Aktualizacja:

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego został wprowadzony nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Możemy więc nosić zarówno chirurgiczne, materiałowe, jak i te z zaworkami. O tych ostatnich porozmawialiśmy z ekspertem prof. Tomaszem Ciachem, nanotechnologiem, biologiem i chemikiem.

Choć zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej stało się dla nas normą. To wcześniej wiele osób korzystało z przyłbic, szalików lub chust. Natomiast od 27 lutego nie można nosić już zamienników. Rząd powiedział jasno, że dopuszczalne są wyłącznie maseczki. Dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć tym z zaworkami. Patrząc na ulice wiele osób, decyduje się na maski z filtrem, ale czy są one bezpieczne dla otoczenia?
- Maski różnego rodzaju, które nosimy na twarzy, zostały zaprojektowane po to, żeby chronić siebie. W zasadzie nie projektuje się maseczek, by chronić innych - tłumaczył prof. Tomasz Ciach.

Czy maski z zaworkiem to dobry wybór?

Ekspert zaznaczył, że kupując maseczkę, należy zwrócić uwagę klasę. Dzielone są na trzy podstawowe:
  • FFP1- mają najmniejszą sprawność filtracyjną rzędu 80 proc. oraz najgorsze dopasowanie do twarzy;
  • FFP2 - średnia skuteczność;
  • FFP3 – sprawność filtracyjna rzędu 99 proc., jest najlepiej dopasowana do twarzy, więc najtrudniej się w niej oddycha.

Po co w maseczce jest zawór?

- Naukowcy zgadzają się z faktem, że najlepszym filtrem jest kawałek blachy stalowej, bo nie przepuszcza żadnych cząsteczek, ale jak się łatwo domyśleć, trudno się przez niego oddycha. Otóż im lepszy filtr, tym większe są opory oddechu . (…) Kiedy wykonujemy jakąś pracę, to zapotrzebowanie na powietrze jest bardzo wysokie. Przekracza często 100 litrów na minutę. Wtedy wykonujemy znaczną pracę, żeby wciągać powietrze przez filtr. Aby ułatwić nam tę pracę, producenci często w tych lepszych maseczkach montują zawór - wyjaśnił.
Zatem rolą zaworka jest to, by po prostu lepiej nam się oddychało. Dodatkowo powoduje on, że powietrze opuszcza przestrzeń pomiędzy maseczką a twarzą. Jego główne zalety to:
  • ułatwia wydech;
  • chroni filtr przed wilgocią.
Jak dbać o maseczki z filtrem? Czy można je prać? Co ile należy ją zmieniać? Dowiesz się tego z materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
Autor: Dominika Czerniszewska
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości