Koronawirus

Czy osoby chorujące na astmę muszą nosić maseczki? "Przepisy zmieniały się na przestrzeni czasu"

Koronawirus

Osoby chorujące na przewlekłe choroby układu oddechowe zastanawiają się, czy są zobowiązane do noszenia maseczek. Co mówi o tym prawo? Wyjaśnia adwokat Eliza Kuna.

Obowiązek noszenia maseczki a choroby układu oddechowego

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy przepisy dotyczące zakrywania nosa i ust wielokrotnie się zmieniały. Kwestia ta zaciekawiła jednego z naszych widzów.

Czy osoby chorujące na choroby układu oddechowego (np. astmę) mają obowiązek noszenia maseczki? Na początku pandemii były z niego zwolnione. We wrześniu wszedł obowiązek zaświadczenia od lekarza. Jak jest obecnie?

- zapytał.

Odpowiedzi na zadane przez widza pytanie udzieliła adwokat Eliza Kuna. - Przepisy dotyczące zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek zmieniały się na przestrzeni czasu trwania pandemii. Obecnie osoby chorujące na ciężkie choroby układu oddechowego, na przykład astmę, są zwolnione z noszenia maseczek. Ale na żądanie stosownego organu – między innymi policji, czy straży miejskiej, są obowiązane okazać stosowne zaświadczenie lekarskie – powiedziała.

Obowiązek zakrywania nosa i ust

Przypominamy, że zakaz zasłania nosa i ust w przestrzeni publicznej, sklepach czy komunikacji publicznej obowiązuje od 10 października ubiegłego roku. 27 lutego doprecyzowano przepisy. Od tamtego czasu nie można już używać w tym celu szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Jak długo będą nam towarzyszyć? Minister Zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział na Twitterze kiedy możemy spodziewać się luzowania tego konkretnego obostrzenia.

- Pójdziemy w tę stronę przy mniejszej liczbie zachorowań – wyjawił.

Zobacz też:

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Przemysław Czarnek podał wstępną datę

Pandemia zmienia nasze nawyki żywieniowe. Badacze zaobserwowali 6 niepokojących zjawisk

Punkty szczepień drive-thru już działają. Michał Dworczyk: "Szczepienia w aptekach rozpoczną się w maju"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości