Horoskop

Ciekawe pomysły na wróżby andrzejkowe dla dzieci i dorosłych

Horoskop

Aktualizacja:
wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe to jedna z ciekawszych polskich tradycji. Święto obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada to świetna okazja do zabawy w przewidywanie swojej przyszłości. Które z wróżb są najpopularniejsze, a które zaskoczą gości podczas imprezy andrzejkowej?

Andrzejki, czyli święto wróżb, obchodzone są w wigilię dnia św. Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Ich geneza nie jest do końca znana. Jedni kojarzą je ze starogermańskim kultem boga Frejra, inni z greckimi praktykami wróżebnymi. Współcześnie andrzejki stanowią ostatnią okazję do hucznych zabaw przed adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były jedynie dla niezamężnych panien, które pragnęły odgadnąć, jaki będzie ich przyszły mąż. Odpowiednikiem dla panów były obchodzone kilka dni wcześniej katarzynki. Dziś andrzejki stanowią przede wszystkim pretekst do wspólnej zabawy, nie tylko w żeńskim gronie. Tradycyjne pomysły na wróżby andrzejkowe przekazywało się z pokolenia na pokolenie, ale przez lata powstało również wiele nowych propozycji.

Wróżby andrzejkowe - jakie są najpopularniejsze?

Do najbardziej lubianych zabaw w andrzejki należą z pewnością różnorodne miłosne wróżby andrzejkowe. Wróżba, bez której nie mogłaby się odbyć żadna impreza andrzejkowa, to lanie wosku. Wystarczy stopić wosk ze starych świec, a następnie przelać go przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Powstałe z wosku płaskie kształty przykłada się do lampki lub płomienia świecy, tak by rzucały cień na ścianę lub inną płaszczyznę. W tej wróżbie niezbędna jest wyobraźnia i kreatywność, bo to dzięki nim można sobie wyobrazić, co dany kształt przedstawia. Nowy dom, górę złota, a może ślubny welon? Możliwości jest wiele. Kolejną popularną wróżbą jest układanie łańcucha z butów wróżących sobie panien (a czasem i kawalerów). Buty układa się jeden za drugim w długim rzędzie, przekładając ostatni na początek łańcucha. Osoba, której but pierwszy przekroczy próg drzwi, jako pierwsza wyjdzie za mąż (bądź się ożeni).

Wróżby andrzejkowe dla dzieci i młodzieży

Andrzejki to święto lubiane zarówno przez młodych, jak i starych. Wróżby andrzejkowe w szkole stały się nieodłącznym elementem celebracji tego święta i motywem przewodnim szkolnej potańcówki. Dzieci uwielbiają świat magii, wróżek i czarodziejów, a wróżby andrzejkowe stanowią poniekąd część tego świata. Ciekawym pomysłem na szkolną czy domową imprezę andrzejkową jest więc organizacja przyjęcia z motywem czarodziejskim lub ulubionymi postaciami z filmów fantasy. Wróżby andrzejkowe dla dzieci muszą zawierać dużo ruchu i akcji oraz pobudzać wyobraźnię, tak by mali goście nie zdążyli się znudzić. Z kolei wróżby andrzejkowe dla młodzieży powinny pozwolić na poznanie swojej miłosnej przyszłości i przeniesienie się do świata marzeń. Dzieci ucieszą z pewnością ciasteczka z rymowankami w środku. Wróżby andrzejkowe na karteczkach można włożyć do ciastek zrobionych na wzór popularnych chińskich smakołyków.

Jak zrobić wróżby andrzejkowe?

Kiedy wróżby andrzejkowe stanowią element imprezy, staje się ona momentalnie ciekawsza. Prawie każdy lubi zabawę w przewidywanie swojej przyszłości, imienia przyszłego partnera czy liczby dzieci. Niekoniecznie muszą to być popularne wróżby andrzejkowe z kart czy stawianie tarota, co wymaga pewnych umiejętności i sporej wiedzy na temat świata magii. Aby sobie powróżyć, wystarczy wyposażyć się w podstawowe rekwizyty (czasem po prostu rzeczy codziennego użytku), takie jak kolorowe kartki, monety, świece czy owoce. Na przykład do jednej z popularnych wróżb wystarczy mieć jabłko i nożyk. Owoc obiera się ze skórki, a następnie rzuca ją za siebie przez lewe ramię. Kształt, w jaki ułoży się długa obierka, oznacza pierwszą literę imienia przyszłego partnera.

Nietypowe wróżby andrzejkowe

Oprócz tradycyjnych wróżb można również tworzyć własne lub poszukać nowych na przy­kład w inter­ne­cie. Cie­kawą zabawą dla dzieci i doro­słych będą wróżby andrzej­kowe w kolory. Do kape­lu­sza lub ciem­nego pudełka należy wrzu­cić małe kar­teczki wycięte z kolo­ro­wego papieru. Każdy z gości wyciąga jedną kar­teczkę, a każdy kolor ozna­cza co innego. Biały wróży szczę­ście, czarny pecha, zie­lony speł­nie­nie marzeń, a czer­wony miłość. Prze­wi­dy­wa­nie przy­szło­ści za pomocą kubecz­ków i ukry­tych pod nimi przedmio­tów to popu­larna wróżba andrzej­kowa. Pod kubeczkami można jednak schować inne niż zwykle przedmioty. Przy­kładowo zamiast pie­niążka ozna­czającego bogac­two można wło­żyć cukierek sym­bo­li­zu­ją­cy wesołe życie, a zamiast pier­ścionka ozna­czającego ślub – guzik, który może wró­żyć nie­spo­dzie­wane waka­cje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości