Psychologia

Uzależnieni od wróżek. Kiedy przepowiadanie przyszłości szkodzi?

Psychologia

Uzależnieni od wróżek. Kiedy przepowiadanie przyszłości szkodzi?

Badania pokazują, że co dziewiąty Polak chodzi do wróżki. Niektórzy traktują to, jako hobby, inni rozrywkę, a inni jako konieczność. Co zrobić, gdy wizyty u wróżki stają się zbyt częste? O tym, czym jest astroholizm i co go powoduje, opowiedzieli w studiu psycholog Piotr Mosak i astrolog Merkurją.

Powody, dla których ludzie korzystają z porad wróżek jest wiele. Często dotyczą one stanu ducha, pracy i oczywiście miłości. Bywa jednak, że ta ciekawość nie jest zdrowa i stoi za nią poważny problem.

Chcemy wiedzieć, chcemy wiedzieć szybciej. Jeśli mamy przed sobą ważne decyzje czasami nie wierzymy w swoją siłę decyzyjną i uważamy, że dobrze byłoby się czymś posiłkować – zauważył psycholog Piotr Mosak i po chwili dodał - Wszystko zależy od tego, co my o sobie myślimy, jakie mamy poczucie własnej wartości i czym się w życiu kierujemy.

Co może świadczyć o uzależnieniu od wróżb:

  • konsultacje z wróżką minimum raz w tygodniu,
  • korzystanie z usług różnych wróżek w tych samych celach,
  • konsultowanie każdej decyzji z wróżką,
  • bardzo poważne traktowanie przepowiedni,
  • nerwowość w sytuacjach, w których wróżka jest niedostępna,
  • traktowanie konsultacji z wróżką jako sposób na poprawę humoru,
  • wytknięcie przez wróżkę zbyt częstych wizyt.
Są osoby, które mają tak zwany ‘paraliż decyzyjny’, które zawsze chciałby się wesprzeć kimś innym, żeby zrzucić odpowiedzialność za tę decyzję – wyznała Merkurja

Ezoteryka – co to jest?

Co to jest ezoteryka? Powszechnie ezoteryzm uważany jest za wiedzę tajemną, niedostępną powszechnie a przekazywaną wyłącznie wybranym osobom. Ezoteryka pozwala na bardzo szerokie otwarcie się na wszystkie aspekty życia i często zajmuje się kwestiami, które są odrzucane przez naukę – nadnaturalnymi mocami, odczuwaniem pozazmysłowym, a więc wszystkim, co otoczone aurą tajemniczości.

Ezoteryka – znacznie

Słowo ‘ezoteryczny’ pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘wewnątrz’. ‘Ezoteryczny’ jest przeciwstawieniem słowa ‘egzoteryczny’, oznaczającego ‘na zewnątrz’. Często występowało w pracach i dialogach starożytnych filozofów, np. Platona, jednak pojęcie rozpowszechniło się właściwie dopiero w XIX wieku, kiedy powstało Towarzystwo Teozoficzne. Organizacja ta została powołana w Nowym Jorku z inicjatywy Heleny P. Bławatskiej oraz pułkownika H.S. Olcotta. W Polsce prezesem stowarzyszenia został Andrzej Kajfosz. Celami stowarzyszenia była walka z podziałem rasowym, kastowym i wyznaniowym, a także badanie niewyjaśnionych mocy drzemiących zarówno w naturze, jak i w człowieku. To wtedy ezoteryka zaczęła być kojarzona wyłącznie z okultyzmem oraz mistycyzmem. Z obawy przed niezrozumieniem i prześladowaniami, a także nieodpowiednim wykorzystaniem, wiedza tajemna przekazywana była tylko wybranym.

Ezoteryka a religie

Ezoteryka koncentruje się przede wszystkim na osobistym odbiorze i oświeceniu. W większości religii nacisk kładzie się na rozwój całej społeczności, na praktykowanie wspólnych rytuałów, są więc one przeciwne ezoterycy. Jeżeli chodzi o ezoterykę w kościele katolickim, to jest ona zupełnie wykluczona – utożsamiana jest z okultyzmem, czyli z nawiązywaniem kontaktów z siłami nieczystymi, magicznymi rytuałami i niedozwolonymi praktykami. Nie można jednak zapominać, że w wielkich religiach, tj. chrześcijaństwie, islamie i hinduizmie, pojawiają się ruchy ezoteryczne: gnostycyzm, sufizm, tantryzm. 

Zobacz też: 

Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 

El Niño – kotka z tytułem World Winner 2019! Kąpiele, układania futra i nauka rozciągania!

Jelenia Góra. 11-letni chłopiec, który odurzał się dezodorantem, zmarł w szpitalu

Co sądzisz o tym artykule?
59
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0