Uzależnieni od wróżek. Kiedy przepowiadanie przyszłości szkodzi?

Badania pokazują, że co dziewiąty Polak chodzi do wróżki. Niektórzy traktują to, jako hobby, inni rozrywkę, a inni jako konieczność. Co zrobić, gdy wizyty u wróżki stają się zbyt częste? O tym, czym jest astroholizm i co go powoduje, opowiedzieli w studiu psycholog Piotr Mosak i astrolog Merkurją.

Powody, dla których ludzie korzystają z porad wróżek jest wiele. Często dotyczą one stanu ducha, pracy i oczywiście miłości. Bywa jednak, że ta ciekawość nie jest zdrowa i stoi za nią poważny problem.

Chcemy wiedzieć, chcemy wiedzieć szybciej. Jeśli mamy przed sobą ważne decyzje czasami nie wierzymy w swoją siłę decyzyjną i uważamy, że dobrze byłoby się czymś posiłkować – zauważył psycholog Piotr Mosak i po chwili dodał - Wszystko zależy od tego, co my o sobie myślimy, jakie mamy poczucie własnej wartości i czym się w życiu kierujemy.

Co może świadczyć o uzależnieniu od wróżb:

  • konsultacje z wróżką minimum raz w tygodniu,
  • korzystanie z usług różnych wróżek w tych samych celach,
  • konsultowanie każdej decyzji z wróżką,
  • bardzo poważne traktowanie przepowiedni,
  • nerwowość w sytuacjach, w których wróżka jest niedostępna,
  • traktowanie konsultacji z wróżką jako sposób na poprawę humoru,
  • wytknięcie przez wróżkę zbyt częstych wizyt.
Są osoby, które mają tak zwany ‘paraliż decyzyjny’, które zawsze chciałby się wesprzeć kimś innym, żeby zrzucić odpowiedzialność za tę decyzję – wyznała Merkurja

Ezoteryka – co to jest?

Co to jest ezoteryka? Powszechnie ezoteryzm uważany jest za wiedzę tajemną, niedostępną powszechnie a przekazywaną wyłącznie wybranym osobom. Ezoteryka pozwala na bardzo szerokie otwarcie się na wszystkie aspekty życia i często zajmuje się kwestiami, które są odrzucane przez naukę – nadnaturalnymi mocami, odczuwaniem pozazmysłowym, a więc wszystkim, co otoczone aurą tajemniczości.

Ezoteryka – znacznie

Słowo ‘ezoteryczny’ pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘wewnątrz’. ‘Ezoteryczny’ jest przeciwstawieniem słowa ‘egzoteryczny’, oznaczającego ‘na zewnątrz’. Często występowało w pracach i dialogach starożytnych filozofów, np. Platona, jednak pojęcie rozpowszechniło się właściwie dopiero w XIX wieku, kiedy powstało Towarzystwo Teozoficzne. Organizacja ta została powołana w Nowym Jorku z inicjatywy Heleny P. Bławatskiej oraz pułkownika H.S. Olcotta. W Polsce prezesem stowarzyszenia został Andrzej Kajfosz. Celami stowarzyszenia była walka z podziałem rasowym, kastowym i wyznaniowym, a także badanie niewyjaśnionych mocy drzemiących zarówno w naturze, jak i w człowieku. To wtedy ezoteryka zaczęła być kojarzona wyłącznie z okultyzmem oraz mistycyzmem. Z obawy przed niezrozumieniem i prześladowaniami, a także nieodpowiednim wykorzystaniem, wiedza tajemna przekazywana była tylko wybranym.

Ezoteryka a religie

Ezoteryka koncentruje się przede wszystkim na osobistym odbiorze i oświeceniu. W większości religii nacisk kładzie się na rozwój całej społeczności, na praktykowanie wspólnych rytuałów, są więc one przeciwne ezoterycy. Jeżeli chodzi o ezoterykę w kościele katolickim, to jest ona zupełnie wykluczona – utożsamiana jest z okultyzmem, czyli z nawiązywaniem kontaktów z siłami nieczystymi, magicznymi rytuałami i niedozwolonymi praktykami. Nie można jednak zapominać, że w wielkich religiach, tj. chrześcijaństwie, islamie i hinduizmie, pojawiają się ruchy ezoteryczne: gnostycyzm, sufizm, tantryzm.

Zobacz też:

Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu

El Niño – kotka z tytułem World Winner 2019! Kąpiele, układania futra i nauka rozciągania!

Jelenia Góra. 11-letni chłopiec, który odurzał się dezodorantem, zmarł w szpitalu

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości