Większość z objawów Hashimoto jest niespecyficzna, dlatego osoby chore często trafiają do lekarza, nie podejrzewając u siebie zapalenia tarczycy. Jakie badania pomagają zdiagnozować Hashimoto i czym objawia się ta choroba?
Historia Marka Zaremby
Pan Marek w wieku 28 lat dowiedział się, że choruje na Hashimoto. Objawy choroby nasilił silny stres związany ze śmiercią taty.
Czułem się wyczerpany i był to dla mnie krok do radykalnej zmiany, która ostatecznie doprowadziła to tego, że z pacjenta stałem się dietoterapeutą, który obecnie przyjmuje na konsultacje wiele osób m.in. z Hashimoto. Napisałem książkę Zatrzymaj Hashimoto, która bardzo szybko stała się bestsellerem. Miesiąc temu premierę miała druga część HASHI DETOKS.
Hashimoto u mężczyzn przebiega inaczej niż u kobiet?
Choroba ma podobne objawy u wszystkich, jednak psychika mężczyzny może reagować nieco inaczej. Specyficznym objawem choroby jest destabilizacja emocjonalna i skrajne zachowania. Mężczyźni potrafią być kłótliwi i agresywni. Ważną rolę odgrywają posiłki. Dieta chorej osoby powinna być bogata w kwasy tłuszczowe.
Zmieniłem radykalnie żywienie i równolegle pracowałem na planie emocjonalno- duchowym. Uzupełniałem niedobory poprzez naturalną suplementację.
- przyznał gość programu.
Badania pod kątem Hashimoto – kiedy udać się do specjalisty?
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną o nieznanych dotąd przyczynach. Wiadomo jednak, że jej przebieg wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego schorzenie to może wywoływać zarówno objawy fizyczne, jak i psychologiczne.
Do symptomów fizycznych należą m.in.:
● wzrost masy ciała (przy zachowaniu diety i odpowiedniej dawki ruchu),
● ciągłe uczucie zimna,
● suche włosy i przesuszona, blada skóra,
● nadciśnienie,
● zaburzenia rytmu serca,
● niepłodność,
● zaburzenia miesiączkowania,
● zaparcia.
Podejrzenia powinna też wzbudzić zdiagnozowana niedokrwistość, czyli anemia oraz podwyższony poziom cholesterolu. Do objawów psychologicznych zalicza się nadmierną senność, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pamięci, a nawet depresję. Wiele z wymienionych problemów ze zdrowiem często nie kojarzy się z zapaleniem tarczycy, dlatego Hashimoto nierzadko odkrywa się po wykonaniu badań pod kątem innych chorób. Coraz bardziej powszechne staje się natomiast zlecanie badań na Hashimoto kobietom planującym zajście w ciążę, ponieważ schorzenie to może mieć niekorzystny wpływ zarówno na matkę, jak i płód.
Jakie badania wykonuje się w diagnostyce Hashimoto?
Największą rolę w diagnozowaniu zapalenia tarczycy typu Hashimoto pełnią badania hormonalne. W przypadku jej podejrzenia lekarz zazwyczaj zaleca przede wszystkim sprawdzenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, we krwi. Na takie badanie może skierować również lekarz rodzinny. Jeżeli testy wykazują nieprawidłowości w postaci zwiększonego stężenia tego hormonu we krwi, kolejnym krokiem jest najczęściej badanie poziomu FT4, czyli wolnej tyroksyny oraz FT3, czyli trijodotyroniny. Jeżeli wyniki pokazują, że ilość tych substancji w organizmie pacjenta jest zbyt niska, występowanie u niego choroby Hashimoto jest bardzo prawdopodobne. Jeśli jednak poziom FT4 i FT3 pozostaje w normie, specjalista może zdiagnozować utajoną, tzw. subkliniczną formę tego schorzenia.
Niekiedy lekarz decyduje się również na zlecenie dodatkowych badań pod kątem Hashimoto. Może to być sprawdzenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych we krwi, w tym anty-TG, czyli białek wytwarzanych przeciwko tyreoglobulinie oraz anty-TPO produkowanych przez tarczycę przeciwko tyreoglobulinie. Ich podwyższone stężenie to charakterystyczny objaw choroby Hashimoto. Innym badaniem pomagającym zdiagnozować autoimmunologiczne zapalenie tarczycy jest wykonanie USG tego gruczołu. Zarówno jego powiększenie, jak i zmniejszenie, a także zbyt niska echogeniczność, czyli zmniejszona zdolność do odbijania fal ultradźwiękowych, mogą być symptomem Hashimoto.
Przebieg badań diagnozujących Hashimoto – jak się do nich przygotować?
Badania poziomu hormonów oraz białek należy wykonywać na czczo w godzinach porannych. Przed pobraniem próbki krwi można wypić maksymalnie jedną szklankę wody. Posiłków nie wolno spożywać na 8 godzin przed wykonaniem procedury, natomiast picie kawy nie jest zalecane przez co najmniej poprzedzającą ją dobę, a alkoholu przez 2–3 dni. Na badanie powinno się przyjść wypoczętym i zrelaksowanym. Niewskazany jest również nadmierny wysiłek fizyczny, a tuż przed pobraniem powinno się odpocząć przez ok. 10–15 minut. Już kilka dni wcześniej należy się skonsultować z lekarzem, który może zalecić odstawienie na pewien czas niektórych leków i suplementów, nawet tych ziołowych, które mogłyby zafałszować wyniki testów. Samo badanie polega na pobraniu krwi z żyły odłokciowej, choć niekiedy można pozyskać ją również z żył na grzbiecie dłoni czy stopy.
Badanie USG tarczycy pod kątem Hashimoto najczęściej nie wymaga szczególnych przygotowań. Przed jego wykonaniem lekarz rozprowadza na skórze szyi i klatki piersiowej znajdującego się w pozycji leżącej pacjenta specjalny żel, a następnie przesuwa w tym miejscu głowicę ultrasonografu. Bardzo często prawie od razu otrzymuje się zdjęcia gruczołu, a także ich opis. Samo badanie zwykle nie trwa dłużej niż ok. 10–15 minut.
Badania stosowane w diagnostyce choroby Hashimoto zawsze powinno się wykonywać w konsultacji z lekarzem, który pomoże odpowiednio się do nich przygotować, a następnie zinterpretuje ich wyniki oraz wdroży właściwy sposób leczenia. Wszelkie działania na własną rękę mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego najlepszym wyjściem jest zaufanie specjaliście.
Autor: Bernadetta Jeleń