wróżby

  wróżby

  Przepowiednie mówią nam o rzeczach, które mają się wydarzyć w bliższej lub dalszej przyszłości. W okolicach końca roku szczególnie często wracamy do przepowiedni mówiących o tym, co ma się wydarzyć w danym roku – czy będzie dla nas łaskawy czy wręcz przeciwnie. W tym okresie powracamy również do przepowiedni związanych z końcem świata.

  Wielkimi krokami zbliżamy się do najdłuższego dnia i najkrótszej nocy w roku, czyli Nocy Kupały. Przesilenie letnie 2021, bo o nim mowa, wypada 21 czerwca. Słońce wkroczy do znaku Raka, co jest równoznaczne z rozpoczęciem astronomicznego lata, które przywita nas najdłuższym dniem roku, trwającym ponad 16 godzin i 47 minut. Jak celebrować to święto? Czym się różni od Nocy Świętojańskiej? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzyła się niezawodna Anna Grzywaczewska-Ciuciura, czyli astrolog Merkurja.

  Andrzejki to okres, w którym przypominamy sobie o możliwości podglądania przyszłości. Wszelkiego rodzaju wróżby i zabawy mające na celu uszczknięcie wiedzy o tym, co dopiero ma się wydarzyć, cieszą się niesłabnącą popularnością. To, co nas czeka można wywróżyć za pomocą lania wosku lub tasseomancji, czyli czytania z fusów.

  Wróżby andrzejkowe to jedna z ciekawszych polskich tradycji. Święto obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada to świetna okazja do zabawy w przewidywanie swojej przyszłości. Które z wróżb są najpopularniejsze, a które zaskoczą gości podczas imprezy andrzejkowej?

  Andrzejki, czyli wieczór wróżb. W ten dzień pytamy nie tylko o miłość i sprawy matrymonialne, ale również podglądamy przyszłość. Najbardziej znaną zabawą jest lanie wosku. Warto jednak wiedzieć, że metod wróżebnych jest dużo więcej. O ciekawych pomysłach i magicznej tradycji opowiedziała nam Anna Grzywaczewska-Ciuciura - astrolog Merkurja.

  Już we wtorek 24 listopada świętujemy w Polsce Katarzynki. Bardzo podobne do Andrzejek święto, to magiczny, lecz zapomniany dzień kawalerów. W wigilię św. Katarzyny odbywały się bowiem wróżby młodych mężczyzn, którzy chcieli rozwiać wątpliwości dotyczące ożenku oraz poszukiwania partnerki.

  Prokop: "Jak ona to robi? Trafiła w sedno"! Zobaczcie, co "wróżka Wellmaniuszka" wywróżyła Marcinowi! Jak działają "prawdziwe" wróżki sprawdziła nasza dziennikarka Katarzyna Abramowicz, która "trochę wierzy, a trochę nie wierzy"... dowiedziała się, między innymi, jakie szanse na znalezienie dziewczyny ma jej syn,... którego nie ma, i jak ułożą się w przyszłości jej relacje z rodzicami,... obydwoje nie żyją.

  Z porad Niny Portnickiej-Boras korzystają politycy i celebryci. Nie chce być nazywana wróżką, a instruktorką życia. Dlaczego? Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała, z czym przychodzą do niej ludzie. Naszymi gośćmi były również psycholog Małgorzata Ohme i aktorka Grażyna Wolszczak, która nie ukrywa, że chodzi do wróżek. Dlaczego według nich ludzie potrzebują tego typu wsparcia? Jaka jest różnica między wróżka a psychologiem?

  Andrzejki to czas wróżb. Czy gwiazdy chodzą do wróżek, aby zapytać o swoją przyszłość? Z Anną Dereszowską, Agnieszką Woźniak-Starak, Katarzyną Warnke, Romą Gąsiorowską, Elżbietą Romanowską, Agnieszką Sienkiewicz, Patricią Kazadi, Leszkiem Stankiem i Anną Starmach rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Gdy coś idzie nie po naszej myśli, mówimy o pechu lub o negatywnej energii. Czy za nasze niepowodzenia może odpowiadać np. złorzeczenie? Czy faktycznie można rzucić na kogoś zły urok lub klątwę? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Miłosz Brzeziński – trener biznesu oraz Aida Kosojan – Przybysz – wizjonerka.

  Wiara katolicka z wróżeniem zazwyczaj nie idzie w parze. Temu zadał kłam najpopularniejszy wróż w Polsce - wróżbita Maciej. Napisał książkę „Listy do Boga”. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej miłości do Boga oraz o swojej definicji grzechu. Dlaczego nosi krzyż na szyi? Jak czuje się, kiedy jego profesja uznawana jest przez niektórych za demoniczną?

  Kto dzwoni do telefonicznych wróżek i czego, najczęściej, chcemy się od nich dowiedzieć? Dlaczego chcemy wierzyć we wróżby i czy mogą być one formą psychoterapii? O wróżbach rozmawialiśmy z psychologiem Tatianą Ostaszewską-Mosak i wróżką Sibillą.

  Polacy po poradę chodzą do wróżki, zamiast do psychoterapeuty, choć nie chcą się do tego przyznać. Kto i z jakimi problemami chodzi do wróżek? Czy można się od tego uzależnić? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN wizjonerkę Aidę, doradcę psychotronicznego Małgorzatę Buchowiecką, wróżkę Gildię i psychologa Piotr Mosaka.