Gwiazdy

Ukraińskie gwiazdy w obliczu wojny. "Rozumiem teraz jak wspaniałe było nasze życie"

Gwiazdy

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Żenia Klimakin, Szymon Brózda
Ukraińskie gwiazdy w obliczu wojny
Ukraińskie gwiazdy w obliczu wojny Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Rzetelne informacje są w obecnej chwili niezwykle ważne. Jedną z osób, która, będąc w samym środku zajętej wojną Ukrainy, relacjonowała aktualne wydarzenia był Sean Penn. Kilka miesięcy temu spotkał się on z Andriejem Zaporożcem, wokalistą zespołu 5’Nizza, w którym śpiewa w duecie z Siergiejem Babkinem. W materiale Żenii Klimakina artyści opowiedzieli o swoich doświadczeniach.

Ukraińscy artyści w obliczu wojny

5’nizza to ukraiński zespół muzyczny, który powstał w 2000 roku w Charkowie. Muzyka AndrijaZaporożca i Siergieja Babkina to połączenie różnych stylów muzycznych, od reggae, przez hip-hop i beatbox po muzykę kabaretową, jazzową i punk rockową. Grupa tworzy muzykę w języku rosyjskim oraz ukraińskim. Ich występy mieli okazję podziwiać także fani w Polsce.

Wojna zaskoczyła wszystkich, jednak Ci którzy są w samym centrum dramatycznych wydarzeń widzą i czują to, czego nikt nie jest sobie w stanie wyobrazić.

- Dla mnie wojna zaczęła się w domu o piątej rano. Usłyszeliśmy eksplozję, potem zaczęliśmy się pakować. Próbowaliśmy się położyć, lecz nie potrafiliśmy. Eksplozje zaczęły się powtarzać, coraz więcej i więcej - mówi Siergiej Babkin.

- Widziałem lecącą rakietę, widoczny w powietrzu ślad, okna drżą, tylko drżały i dźwięk był okropny. Rozumiem teraz jak wspaniałe było nasze życie, ile mieliśmy możliwości, a teraz zabrali nam wszystko - opowiada z przejęciem Andrij Zaporożec

Odwołane koncerty, przerażająca rzeczywistość i wola walki

28 lutego 2022 roku mieli razem z 5'Nizzą grać koncert w Londynie. Niestety wojna pokrzyżowała ich plany, zmieniła priorytety, przewartościowała życie.

- Mieliśmy grać, ale o tym nikt teraz nie myśli i nie żałuję - odpowiada Siergiej Babkin.

- Pierwsze sześć dni byłem w Charkowie, pierwszych sześć dni wojny. Siódmego dnia udało mi się wyjechać do Połdawy. Jestem teraz tu, tutaj o wiele spokojniej. W Charkowie było jakieś piekło, nigdy nic takiego nie widziałem, to przerażające - relacjonuje Andrij - Staliśmy na dworcu i nagle w odległości 500 metrów coś wybuchło i poczuliśmy falę uderzeniową. Widzieliśmy dym, była panika, wszyscy biegali. Było duzo przestraszonych, uciekających obcokrajowców. Kobiety z dziećmi, nastolatkowie...To jest totalne wariactwo, to jest panika i to jest czas kiedy ludzie pokazują swoje prawdziwe twarze, kiedy rozumieją, że mogą umrzeć w każdej chwili i rzeczywiście ludzie umierali. Upada miasto w którym się urodziłeś i dorastałeś. Takie wspaniałe, duże, przepiękne miasto - mówi Andrij.

- My mieszkamy wszyscy w schronie, w jednym domu. Pojechaliśmy do babci, jest nas dziesięć osób. Schodzimy do piwnicy podczas alarmu przeciwlotniczego, dźwięku syreny. Kiedy jest odwoływany wychodzimy na góre, zajmujemy się różnymi sprawami. Są z nami dzieci, cała rodzina, koty, psy.

Muzyką w zbrodniarzy wojennych

Siergiej Babkin napisał piosenkę, którą w ostatnich dniach zdecydował się opublikować, uznając, że to idealny moment by zaadresować ją atakującemu jego kraj Putinowi.

- Napisałem ją kiedy byłem bardzo młodym mężczyzną. To pieśń o dyktaturze, czyli o kozłach, którzy siedzą na swoich miejscach i jest ich bardzo trudno usunąć z tego krzesła za które trzymają się ze wszystkich sił. Pomyślałem, że teraz jest to bardzo potrzebne, że to piosenka o nim. - O Putinie - zapytał dziennikarz. - Tak, ale nie tylko o nim, jeszcze jego koledze Łukaszence. Piosenka jest świetna, można wyrazić swoje emocje, wydobyć to co się ma w sercu i zaadresować tym złym ludziom. Teraz wszyscy wspieramy nasza armię, bo chłopcy są bardzo zmęczeni - opisuje historię piosenki Siergiej.

Andrij Żaporożec występuje na scenie także pod pseudonimem SunSay, na swoim profilu na Instagramie zamieścił zdjęcie z Seanem Pennem. Ich znajomość trwa już od 10 lat. Artyści spotkali się w pierwszych dniach wojny.

-Teraz cała Ukraina jest jak jeden człowiek, wszyscy pomagają, dzielą się odzieżą, wożą jedzenie, apelują, tworzą piosenki - na zakończenie rozmowy powiedział Siergiej - Jestem pewien, że czas tych tyranów szybko minie - wyraził swoje przekonanie Andrij.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Żenia Klimakin, Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości