Nominacje do Oscarów wzbudzają zainteresowanie wszystkich miłośników dobrego kina. W tym roku na liście produkcji wyróżnionych przez członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej znalazł się obraz wyreżyserowany przez Tadeusza Łysiaka, w którym główną rolę zagrała Anna Dzieduszycka. O czym opowiada krótkometrażowy film "Sukienka", który ma szansę zdobyć prestiżową statuetkę?
"Sukienka" z nominacją do Oscara
Dzieło Tadeusza Łysiaka od blisko dwóch lat podbija serca widzów z całego świata. Krótkometrażowa produkcja "Sukienka" została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami, aż w końcu zdobyła nominację do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film fabularny. To niekwestionowany sukces reżysera, który nie przypuszczał, że jego praca zostanie doceniona na arenie międzynarodowej.
- To jest film, który my zrobiliśmy, żeby zaliczyć drugi rok w Warszawskiej Szkole Filmowej. To jest jakimś absolutnym absurdem, że teraz, po dwóch latach, nagle jesteśmy nominowani do Oscara. Cały czas nie możemy w to uwierzyć - zapewnił Tadeusz Łysiak. Dodał też, że jego celem od samego początku było pokazanie historii o emocjach i problemach, które stanowią nieodłączny element codzienności współczesnego człowieka.
Święto miłośników kina
Święto miłośników kina
- Generalnie zastanawiałem się nad tym, co mnie dotyka, co mnie interesuje w świecie (...). Od razu pomyślałem, że chciałbym zrobić opowieść o odrzuceniu. O tym, jak często potrafimy siebie oceniać na przykład ze względu na wygląd fizyczny - wyjaśnił reżyser.
"Sukienka" - o czym opowiada film?
Główną rolę w filmie "Sukienka" zagrała Anna Dzieduszycka. Aktorka nie ma wątpliwości, że fabuła krótkometrażowej produkcji wyreżyserowanej przez Tadeusza Łysiaka ma szansę poruszyć serca wielu osób.
- To opowieść o pragnieniach, jakie każdy z nas ma. O potrzebie przynależności do społeczeństwa, akceptacji samego siebie oraz innych, szacunku, a przede wszystkim potrzebie miłości - wyjaśniła aktorka. Dodała też, że w nominowanym do Oscara filmie nie zabrakło wątków dotyczących siły kobiet, wsparcia czy przyjaźni.
Uroczysta gala wręczenia nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się 27 marca 2022 roku w Los Angeles.
- Prawdopodobnie większość marca spędzimy tam na miejscu po to, żeby ten film pokazywać, prezentować, spotykać się z mediami w Stanach. Ten etap, w którym trzeba to zrobić, jest bardzo ważny - podsumował Tadeusz Łysiak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Polski film nominowany do Oscara 2022
Z rywalizacji o Oscara za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy odpadł polski kandydat "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego - opowieść o maturzyście Grzegorzu Przemyku, który w maju 1983 r. został ciężko pobity przez funkcjonariuszy milicji i kilka dni później zmarł.
Nominację ma jeszcze szansę otrzymać inny film z polskim akcentem, czyli islandzko-szwedzko-polska koprodukcja "Lamb" Valdimara Johannssona. To historia młodego małżeństwa mieszkającego na farmie, którego uporządkowane życie pewnego dnia gwałtownie się zmienia.
Nominację do nagrody za najlepszy film krótkometrażowy otrzymała "Sukienka" Tadeusza Łysiaka. Obraz został zrealizowany przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej i opowiada o młodej pracownicy motelu - Julii, która z powodu swojego niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn. Jej życie ulega zmianie, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia zostają wreszcie odkryte. Główną rolę zagrała Anna Dzieduszycka.
Zobacz także:
- Sharon Stone pochwaliła się zdjęciem z mamą. "89 lat, pięć wylewów i szuka chłopaka"
- Robert Rozmus, aktor wszechstronny, oczami rodziny i przyjaciół. "Zawsze był łamaczem niewieścich serc"
- Polscy aktorzy, którzy dla roli przeszli spektakularne metamorfozy
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN