Brytyjski zespół rockowy Marillion powstał w 1979 roku. Uznawany jest za jedną z najważniejszych grup neo-progresywnych. Jej wokalista Steve Hogarth w rozmowie z Sandrą Hajduk-Popińską opowiedział m.in. o nowym albumie i najciekawszych wspomnieniach związanych z Polską.
Steve Hogarth - wokalista Marillion
Steve Hogarth w latach 80. zastąpił Fisha, wcześniejszego lidera Marillion. Swój pierwszy koncert zagrał z grupą w malutkim pubie.
- Nasz klawiszowiec, który był dość upierdliwy, obiecał właścicielowi knajpy, że zagramy w niej koncert. Nie wiem, co on miał w głowie, bo byliśmy w połowie nagrywania mojej pierwszej płyty z Marillion, ale ostatecznie musiałem się zmierzyć z fanami zespołu twarzą w twarz. Dosłownie, bo był to mały klub i nie było żadnych barierek oddzielających zespół od fanów. Przerażające doświadczenie. Dodam, że na sali liczącej ok. 80 osób stawiło się 1000 fanów. Ludzie wystawali na ulicach - wspominał muzyk w rozmowie z dziennikarką Dzień Dobry TVN.
Wraz z zespołem Steve Hogarth odbył wiele koncertów w różnych zakątkach świata. A jak wspomina swoją wizytę w Polsce?
- Raz aresztowano mnie na waszej granicy. Graliśmy dzień wcześniej w Niemczech, w Lipsku. Stamtąd do Poznania wybraliśmy się pociągiem. Dotarliśmy do granicy. Tak się składało, że zanim wsiedliśmy do pociągu, zostawiłem swój paszport w naszym zespołowym busie, który do Poznania ruszył dzień przed nami. Pozbawiony paszportu niespecjalnie się przejmowałem, bo byłem pewien, że wszystko uda się wyjaśnić celnikowi. Uprzedzono nas, że na dworcu w Poznaniu będzie czekała ekipa telewizyjna, by pokazać, jak wysiadamy z tego pociągu, więc naprawdę się wystroiłem. Miałem na sobie długi płaszcz, spodnie z jedwabiu, spektakularne buty, rękawiczki. Wyglądałem jak choinka na święta, jak Michael Jackson i w tym wszystkim zostałem aresztowany - opowiadał wokalista.
- W pewnym momencie ktoś zdał sobie sprawę, że jestem wokalistą Marillion i ci wszyscy żołnierze, którzy pilnowali mnie w areszcie utworzyli kolejkę, by wziąć ode mnie autograf - dodał z uśmiechem.
Marillion - nowy album
Nowy album zespołu zatytułowany jest "An Hour Before It's Dark", czyli w wolnym tłumaczeniu "Na godzinę przed zmrokiem". Jak zauważyła Sandra Hajduk-Popińska, nazwa płyty nawiązuje do aktualnych wydarzeń.
- Skupiliśmy się z pewnością na zmianach klimatycznych. Masowym wyginięciu gatunków na Ziemi (a ten proceder trwa) i pandemii. Chociaż obiecywałem sobie, że nie będę pisał tekstów z nią związanych, nie mogłem się powstrzymać. Poza tym trudno było pisać o czymkolwiek bez odnoszenia się do pandemii - zauważył Steve Hogarth.
Czym dla lidera grupy jest muzyka progresywna? Posłuchaj zabawnej wypowiedzi w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Branża modowa w obliczu wojny. Sara Boruc strofuje koleżanki
- Agnieszka Grabowska z "Projekt Cupid" zaakceptowała swoją chorobę. "To było kiedyś niemożliwe, a teraz mogę o tym mówić wszystkim dookoła"
- Przedstawiciele polskiej kultury solidaryzują się z Ukrainą. "To wielki zaszczyt mieć takiego sąsiada"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Sandra Hajduk-Popińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN