Gwiazdy

Przedstawiciele polskiej kultury solidaryzują się z Ukrainą. "To wielki zaszczyt mieć takiego sąsiada"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
Espreso
Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Daniel Olbrychski dla UkrainyDaniel Olbrychski
wideo 2/5

Trwa inwazja rosyjska na terytorium Ukrainy. Dzielni żołnierze i obywatele odpierają atak wroga. Osoby związane z polską kulturą w poruszających słowach dodają im otuchy i krzyczą: "Chwała Ukrainie!".

Wojna w Ukrainie

Mieszkańcy Ukrainy walczą o swoją ojczyznę. Codziennie słyszymy o heroizmie ukraińskiej armii i cywilów oraz bohaterskiej postawie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ich postawa budzi podziw reprezentantek i reprezentantów polskiej kultury, którzy w nagraniach zwrócili się do naszych sąsiadów.

Osoby ze świata kultury o walce Ukraińców

Daniel Olbrychski

Aktor swoją wypowiedź rozpoczął od przytoczenia cytatu z dzieła Stefana Żeromskiego. "Moc tyranii leży nie w dłoni bezsilnego władcy, lecz w niemocy jego niewolników" - słyszymy.  

Otóż Ukraina i jej przywódca fantastyczny, prezydent, i cały naród, są dokładnym zaprzeczeniem tej formuły Żeromskiego, jak zniewolić naród. Oni są przykładem dla całego świata, jak nie dać się obrzydliwej tyranii. Z takim narodem, takim przywódcą, wygrać się nie da. Tego życzy cały świat i jestem przekonany, że Ukraina przy wsparciu całego świata da sobie z tym radę

Wiktor Zborowski

Z kolei Wiktor Zborowski podziękował Ukraińcom za walkę o wolność.

Wszystko, co chciałbym wam powiedzieć, wydaje mi się małe i nic nieznaczące w obliczu Waszego bohaterstwa i w obliczu tragedii Waszej ojczyzny zaatakowanej przez bandytów. Życzę Wam zwycięstwa, a Waszym wrogom klęski i dziękuję Wam, bo wiem, że walczycie nie tylko za swoją wolność, ale i za naszą. Slava Ukrainie!

Grażyna Torbicka

Dziennikarka, która od lat działa na rzecz polskiej kultury, również zabrała głos w sprawie wojny w Ukrainie.

Oksana, Lubomir, Andreji, Luda, Walentyna, Jurij – to nasi ukraińscy przyjaciele, ale dziś każda z nas jest Ukrainką, każdy z nas jest Ukraińcem. Pomagamy i będziemy Wam pomagać na wszystkie możliwe sposoby. Nie zostaniecie sami. Podziwiamy Was. Niech żyje wolna, niepodległa Ukraina!

Zobacz wideo: Jak przyjąć uchodźców z Ukrainy do swojego domu?

Jak przyjąć uchodźców z Ukrainy do swojego domu?
Jak przyjąć uchodźców z Ukrainy do swojego domu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Michał Szpak

Znany wokalista - podobnie jak Grażyna Torbicka - nawiązał do pomocy.

Drodzy bracia, chciałbym Wam powiedzieć, że jesteśmy tutaj w Polsce niezwykle dumni z tego, co robicie dla nas. Stajecie w naszej i swojej obronie. My tutaj w Polsce czekamy na Was z otwartymi ramionami i czytamy te wszystkie newsy z zapartym tchem. Jest to dla nas naprawdę niezwykle ciężka sytuacja. Wiedzcie o tym, że wszystkie ręce tutaj w Polsce są na pokładzie i czekają na to, aby Wam pomóc. Kochamy Was, wspieramy i liczymy na to, że ten koszmar niebawem się zakończy. Kocham 

Łukasz Płoszajski

Łukasz Płoszajski wyraził solidarność z Ukrainą i wierzy w to, że "dobro zawsze zwycięża".

Droga Ukraino, codziennie z wielkim podziwem patrzę na to, jak dzielnie walczycie o swoją wolność i suwerenność. Trzymam za Was kciuki i wierzę w to, że tę walkę wygracie, ponieważ dobro zawsze zwycięża. To wielki zaszczyt mieć takiego sąsiada jak Ukraina. Jestem razem z Wami. Trzymam za Was kciuki. Nie dajcie się, walczcie do samego końca. Chwała Ukrainie! 

Nagrania powstały we współpracy z internetową telewizją ukraińską Espreso oraz z inicjatywy posła Pawła Kowala, doktora habilitowanego nauk społecznych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: Espreso

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek, Bartosz Krupa, Tomasz Urbanek/East News

Pozostałe wiadomości