Paweł Burczyk opowiedział o córce w spektrum autyzmu
Paweł Burczyk to aktor filmowy i teatralny, który jest ojcem Wiktorii oraz Maksymiliana. U jego córki w dzieciństwie rozpoznano autyzm. W rozmowie z Co za Tydzień zdradził, że pierwsze niepokojące objawy u dziewczynki on i jego żona zauważyli, gdy zaczęła chodzić do przedszkola, jednak diagnozę usłyszeli dopiero, gdy miała 9 lub 10 lat. Jak przyznał, na początku ciężko było mu oswoić się z tą informacją.
Dzieci
- Przeszliśmy przez wszystkie etapy, które najczęściej kojarzą się z żałobą. Pierwsza reakcja to właśnie to, co pani wymieniła, że to jest niemożliwe. Później przyszły myśli, że to moja wina, dlaczego mnie to spotkało, co ja bym mógł jeszcze zrobić… To są te uczucia. Później jest pogodzenie i wdzięczność, a w stopniu najwyższym miłość - tłumaczył aktor.
Jak przyznał Paweł Borczyk, kiedy Wiktoria była jeszcze dzieckiem, jej zachowanie nie zawsze spotykało się ze zrozumieniem osób, dla których autyzm nadal owiany jest tajemnicą. - Najczęściej słyszeliśmy: "Ale niewychowana, pani weźmie to dziecko, pan nauczy dziecko… Niewychowany bachor, dlaczego tak krzyczy" - wymienił artysta. Z czasem aktor i jego żona nauczyli się ignorować komentarze obcych ludzi.
Paweł Burczyk pomaga innym rodzicom
Dziś Paweł Burczyk i jego żona dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, wspierają ich i doradzają. Swoim działaniem chcą szerzyć wiedzę na temat autyzmu, a także odmienić krzywdzące przekonanie, wciąż pokutujące w społeczeństwie, że bycie w spektrum autyzmu to pewnego rodzaju wyrok.
- Autysta to dla wielu ludzi prawie jak kosmita. Robimy więc duże akcje w całej Polsce. "Zobacz człowieka w autyście" — tym przesłaniem się kierujemy. Umysł autysty jest bardzo uporządkowany, można tam włożyć wszystko, ale powoli. Trzeba zrozumieć emocje takich osób, skąd one się biorą – przekonywał aktor.
Paweł Burczyk pracuje teraz nad filmem fabularny "Zobaczyć Lili", w którym chce przedstawić polskim widzom historię bohaterki w spektrum autyzmu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Joanna Jędrzejczyk po przejściu na emeryturę. "Chcę być mamą, żoną, bizneswoman"
- Halina Mlynkova odziera macierzyństwo z lukru. "Nieprawdopodobne jest to, co dzieje się z ciałem"
- Figura i Skrzynecka, czyli słynne Katarzyny. Jakie naprawdę są Kaśki i Kasieńki?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: Co za Tydzień
Źródło zdjęcia głównego: JAN BIELECKI/Dzien Dobry TVN/Ea