Gwiazdy

Natalia Przybysz wspiera kampanię WWF. "Mam nowy cel"

Gwiazdy

Autor:
Nastazja
Bloch
WWF Polska & Natalia Przybysz - "Zachwyć się OCh!"
WWF Polska & Natalia Przybysz - "Zachwyć się OCh!" Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

W poniedziałek 20 czerwca ruszyła kampania WWF Polska "Zachwyć się OCh!". Organizacja, we współpracy z Natalią Przybysz, pragnie wzmacniać troskę o środowisko naturalne i upowszechniać wiedzę o znaczeniu bioróżnorodności dla przyrody i dla nas – ludzi. O co chodzi w tej akcji? Na czym polega? O tym opowiedzieli nam Natalia Przybysz, wokalistka oraz Rafał Jankowski, WWF Polska.

Natalia Przybysz i WWF Polska – akcja "Zachwyć się OCh!”

Organizacja WWF Polska 20 czerwca ruszyła z kolejną kampanią pt. "Zachwyć się OCh!". Akcja ta ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na cenne obszary przyrodnicze, szczególnie te chronione prywatnie. Dlaczego? Człowiek przekształca przyrodę szybciej, niż potrafi się ona zregenerować. Dzisiaj tylko ułamek polskich naturalnych skarbów jest chroniony przed zniszczeniem. Dlatego ludzie i firmy prywatne biorą sprawy w swoje ręce i tworzą prywatne rezerwaty, by ratować szczególnie cenne tereny.

Chcemy zwrócić uwagę na to, jak dużo mamy w Polsce cennych obszarów przyrodniczych i dlaczego warto je chronić. To są wymierne korzyści, które przynosi ona całemu społeczeństwu. Wszyscy na tym zyskujemy, że chronimy przyrodę 

Kampania to apel do właścicieli prywatnych terenów, do osób fizycznych, firm i organizacji, aby zainteresowali się swoimi działkami i zadbali o dobro natury. Co możemy zrobić?

- Prywatność obszarów – to są obszary, które może utworzyć każdy, osoba prywatna, firma, organizacje pozarządowe. Chodzi o to, że możemy podjąć wspólne wysiłki, żeby otoczyć te cenne obszary przyrodnicze, które jeszcze nie są objęte ochroną i możemy to robić w czynie społecznym - dodał.

Niestety obecnie trudno oszacować, ile prywatnych rezerwatów mamy już na terenie Polski. O precyzyjne dane trudno, bo w przeciwieństwie np. do rezerwatów i parków narodowych, nikt nie prowadzi ewidencji takich obszarów. Co więcej, nie jest to forma umocowana w prawie - to sprawia, że ochrona takich obszarów i ich tworzenie jest dodatkowym wyzwaniem.

- W Polsce teren obszarów prywatnych nie jest do końca uregulowany. Powiedziałbym, że on prawnie nie istnieje. Jeżeli ktoś ma swoje tereny, które chciałbym przeznaczyć i zastanawia się, w jaki sposób to robić. Najlepiej byłoby skontaktować się z ekspertami, z naukowcami, przyrodnikami, którzy mogą sprawdzić, czy ten teren jest  puntu widzenia ochrony przyrody wartościowy, czy ma potencjał przyrodniczy oraz w jaki sposób najlepiej go chronić – wyjaśnił specjalista.

Natalia Przybysz wspiera matkę Ziemię

Do kampanii WWF Polska dołączyła Natalia Przybysz. W ramach akcji wokalistka nagrała teledysk na jednym z wyjątkowych obszarów - w Owczarach w Lubuskiem. W klipie do piosenki "Słyszysz" przedstawione zostały miejsca, które wymagają pomocy człowieka, gdyż występujące tam rośliny są zagrożone i rzadkie.

- Ostatnią płytą, którą zrobiłam, są piosenki złożone z tekstów Kory, mojej melodii i muzyki zrobionej wspólnie z moim zespołem. W ramach akcji WWF szukaliśmy piosenki, która będzie pasowała do opowieści o ziemi i pięknie przyrody. Piosenka "Słyszysz", która wcześniej była dla mnie dialogiem zmysłowym, romantycznym pomiędzy kochankami, teraz nabrała nowego znaczenia, dialogu czułego pełnego wrażliwości  z matką ziemią - powiedziała Natalia.

Jak artystka wspomina dzień na planie klipu? - "Sam proces nagrywania teledysku w trawie, spędzenia dnia na łące, to był jeden z takich pierwszych gorących dni w tym roku. To było terapeutyczne doświadczenie. Mam nowy cel, jeśli będę miała wielkie pieniądze, to wiem już, po co. Po to, żeby chronić tereny ziemi i dbać o to, co mamy. To ma ogromnym sens" - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości