Występują w Polsce jako drag queens. Silver Daddy wcześniej był w zakonie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rewelacyjny serial o polskich drag queens
Rewelacyjny serial o polskich drag queens
Pin Up Candy: "Burleska uratowała mi życie"
Pin Up Candy: "Burleska uratowała mi życie"
"Nago. Głośno. Dumnie". Paweł i jego droga do bycia drag queen
"Nago. Głośno. Dumnie". Paweł i jego droga do bycia drag queen
"Czasem przedstawiają nas jako potwory". Maciej opowiedział o kulisach bycia drag queen
"Czasem przedstawiają nas jako potwory". Maciej opowiedział o kulisach bycia drag queen
"Nago. Głośno. Dumnie". Jak Paweł poznał Gąsia?
"Nago. Głośno. Dumnie". Jak Paweł poznał Gąsia?
Pin Up Candy o burlesce i sile kobiecości
Pin Up Candy o burlesce i sile kobiecości
Poprzez występy na scenie mogą wyrazić siebie i pokazać publiczności, co im w duszy gra. Gwiazdy drag queen i burleski to bohaterowie serialu, który możemy oglądać na HBO Max. O szczegółach produkcji opowiedziały w Dzień Dobry Wakacje reżyserki Agnieszka Mazanek i Dellfina Dellert oraz drag queens Silver Daddy i Himera.

"Nago. Głośno. Dumnie" - o czym jest?

Serial dokumentalny "Nago. Głośno. Dumnie" wprowadza widzów do kolorowego świata polskich drag queens i performerek burleski. Czym charakteryzują się te dwa gatunki sztuki?

- Drag to wcielanie się w pewną postać, tworzenie jej przy użyciu atrybutów charakterystycznych, przypisanych kulturowo do danej płci, np. stroju cekinowego, włosów, makijażu. Są drag queens, czyli osoby, które wcielają się w postacie kobiece i są drag kingowie, czyli osoby, które wcielają się w postacie męskie - powiedział Paweł Mężyński, bohater serialu i drag queen Silver Daddy.

- Burleska jest performancem, to jest taki striptiz o czymś. Głównie chodzi o to, że mamy jakieś warstwy na sobie i je krok po kroku z siebie zdejmujemy, opowiadając jakąś historię. To widowisko, taniec, sztuka. Wszystko w jednym. To jest piękne zarówno w dragu, jak i w burlesce, że można swoje wewnętrzne ja pokazywać przez ten performance - dodał drag queen Himera.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego serialu?

- Jesteśmy absolutnie zafascynowane światem burleski i dragu - przyznała Dellfina Dellert. - To, co nas w tym pociągało, to odwaga bycia sobą naszych bohaterów. Postanowiłyśmy, że zrobimy serial, który jest dla ludzi, którzy są kompletnie spoza środowiska. Każdego z bohaterów potraktowałyśmy jako superbohatera, który ma moc. (...) Burleska jest o akceptacji ciała, o tym, że performerki rozbierają się na własnych zasadach i jest kompletna zamiana ról, jeśli chodzi o tradycyjny striptiz a striptiz artystyczny. I w dragu, i w burlesce możemy pokochać siebie takich, jacy jesteśmy. Jesteśmy po prostu najzwyczajniej w świecie wystarczająco dobrzy - dodała reżyserka.

Twórczynie serialu "Nago. Głośno. Dumnie" opowiedziały o kulisach produkcji.

- Szukałyśmy historii, które będą uniwersalne. Historia, za którą poszłyśmy całkowicie, w której się zakochałyśmy, to jest historia Pawła i Gąsia - wyznała Agnieszka Mazanek. - Ale wszystkie historie, które się pojawiają w serialu, są absolutnie wspaniałe, niezwykle imponujące i takie, że chcemy się nimi inspirować. Historia Kima Lee, która jest poruszająca z wielu powodów. Kim odszedł w trakcie realizacji serialu. Życie znowu napisało historię. Ten serial jest bardzo o życiu, o miłości, wolności, że każdy może zrobić coś ze sobą - podkreśliła reżyserka.

Bohaterowie serialu "Nago. Głośno. Dumnie"

Z każdym kolejnym odcinkiem dowiadujemy się, jak długą i krętą drogę pokonał Paweł Mężyński, by wreszcie stać się drag queen.

- Mając 18-19 lat postanowiłem wstąpić do zakonu. Spędziłem tam 4 lata - przyznał Paweł. - Wtedy wydawało mi się, że robię najwłaściwszą rzecz, jaką mogę zrobić ze swoim życiem. Odkrywając siebie jako osobę homoseksualną, wiedziałem, że nie uda mi się prowadzić życia takiego, jakie znam, jakie prowadzą moi znajomi i rodzina dookoła. Teraz tak o tym myślę, że to był taki sposób na zagospodarowanie mojego życia, żeby ono było dobre, wartościowe - podkreślił Mężyński.

Z kolei Himera stał się drag queen przez przypadek.

- Nie gadalibyśmy dzisiaj, gdyby nie opóźniony lot w Paryżu, który uziemił mnie tam na kolejne 4 dni i pozwolił mi odkryć drag. Więcej o tym w serialu, ale tak w skrócie powiem, że ten przypadek spowodował, że poznałem taką formę ekspresji, taką kobiecość, którą można kreować i wypuścić w świat. To było coś, co uważałem, że nigdy w życiu nie mogę pokazać jako facet. Dorastając na Ukrainie w małej wiosce, totalnie ograniczałem swoje kobiece potrzeby, zachowania, myśli, by pokazać ten męski portret, który był oczekiwany przez społeczeństwo - stwierdził Himera.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana