Gwiazdy

To najbardziej taneczny dzień w roku na całym świecie. Jak świętowali go nasi prowadzący?

Gwiazdy

29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Data ta nie jest przypadkowa, bo wybrano ją na pamiątkę narodzin francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a. Jaka jest historia tego święta? Jak celebrują gwiazdy ten najbardziej taneczny dzień w roku?

Międzynarodowy Dzień Tańca – historia

Międzynarodowy Dzień Tańca (ang. International Dance Day, World Dance Day) – został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, będącego pod auspicjami organizacji UNESCO. Co ciekawe, archeologiczne dowody na początki tańca pochodzą z 3300 r. p.n.e. Są to malowidła nagrobne przedstawiające figury taneczne. Przypomnijmy też, że o tańcu pisali już w starożytnej Grecji: Platon czy Arystoteles. Następnie taniec rozwijał się w rozrywce, sztuce i religii.

Podział tańca

Występują różne rodzaje tańca, m.in.:

  • taniec jako forma spektaklu: balet, musical, taniec brzucha;
  • taniec jako rozrywka: ludowy, towarzyski, nowoczesny;
  • taniec sceniczny: klasyczny, współczesny, historyczny.

Międzynarodowy Dzień Tańca – kiedy obchodzimy?

W 2021 Międzynarodowy Dzień Tańca przypada na czwartek, co roku jest to 29 kwietnia. Data święta nawiązuje do urodzin francuskiego, wielkiego reformatora baletu - Jeana-Georges'a Noverre'a. Dzień ten obchodzimy na całym świecie. Każdego roku inny wybitny artysta związany z tą sztuką przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec. Orędzia pisali już m.in. Katherine Dunham czy Maurice Béjart. W 2021 roku autorką orędzia jest główna tancerka baletu "Stuttgart Ballet" – Friedemann Vogel.

Międzynarodowy Dzień Tańca w Dzień Dobry TVN

W Dzień Dobry TVN również świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca. Gosia Ohme i Filip Chajzer wraz z tancerką Natalią Zatlyną wykonali układ do piosenki "Asereje", do której 18 lat temu tańczył cały świat:

Dzień Dobry TVN

Edyta Herbuś świętuję Międzynarodowy Dzień Tańca

O Międzynarodowym Dniu Tańca nie zapomniała również wszystkim znana tancerka - Edyta Herbuś, która udostępniła na swoim Instagramie archiwalne zdjęcie. - Międzynarodowy dzień tańca. Ja świętuję dziś przez cały dzień, kto ma ochotę się przyłączyć ? – napisała.

Dorota Gardias wspomina taneczną przygodę

Z kolei Dorota Gardias przypomniała swój udział w programie TVN "Taniec z gwiazdami". W 2011 roku dziennikarka zwyciężyła dziewiątą edycję w parze z tancerzem Andrejem Mosejcukiem. - Kto pamięta? To była piękna przygoda. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA - zaznaczyła.

Zobacz także:

Magda Gessler wydaje swoją autobiografię. "Byłam zamożną kobietą z dużym domem w Madrycie". Premiera niedługo

Majówka 2021 - gdzie można pojechać? "Podróżowanie staje się łatwiejsze, ale reżim sanitarny obowiązuje na całym świecie"

Billie Eilish wydaje nowy album. Artystka podała dokładne daty

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości