Gwiazdy

Maja Hirsch o nieprzyjemnej sytuacji z dzieciństwa. "Biła mnie w tą rękę i mówiła: tą jedz!"

Gwiazdy

Autor:
Daria
Pacańska
Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

13 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Inteligencja, wielka kreatywność, a zdolności przywódcze to, jak twierdzą eksperci, ich cechy rozpoznawcze. O swoich doświadczeniach w studiu Dzień Dobry Wakacje opowiedziały psycholog Zuzanna Butrym oraz aktorka Maja Hirsch.

Dzień osób leworęcznych

W ostatnich latach bardzo zmieniło się postrzeganie osób leworęcznych. Rzadko obserwuje się przypadki, że zmusza się dzieci do np. pisania prawą ręką.

- W latach 80. szczególnie było popularne takie strofowanie dzieci, przekładanie np. długopisu do prawej ręki, że to jest ta właściwa z fatalnymi skutkami. Leworęczność to termin związany z lateralizacją, czyli taką dominacją funkcjonalną jednej strony ciała. Nie mówimy tu tylko o lewej ręce, ale w ogóle o nodze, oku, uchu to są te narządy, które lepiej funkcjonują w naszym ciele - powiedziała Zuzanna Butryn, psycholog. - Ma to związek z tym, że nasz mózg działa na krzyż, czyli u osób leworęcznych lepiej funkcjonuje ta prawa półkula - dodała.

Maja Hirsch jest osobą leworęczną i przyznaje, że też spotkała się z opinią, że osoby leworęczne są bardziej inteligentne.

- Podobno tak jest, podobno też mają ogromne zdolności językowe i podobno są bardzo kreatywne - powiedziała aktorka.

Reakcje na leworęczność

Maja Hirsch przyznała w programie Dzień Dobry Wakacje, że miała nieprzyjemną sytuację w dzieciństwie związaną z tym, że jest osobą leworęczną.

- Miałam taką historię w przedszkolu, dosyć nieprzyjemną. Jem lewą ręką, w sumie wszystko robię lewą ręką, oprócz cięcia nożyczkami. Natomiast pani, która wydawała obiady i śniadania w przedszkolu tak mnie biła w tą rękę i mówiła: "tą jedz". Nie było to przyjemne, teraz się z tego śmieje, ale dla dziecka to nie jest przyjemna sprawa, bo dziecko czuje się gorsze i jakieś wybrakowane. Na szczęście moi rodzice nie kazali przekładać mi długopisu i uczyłam się pisać lewą ręką i wszystko robiłam lewą ręką i tak zostało - podkreśliła Hirsch.

Warto wspierać dziecko leworęczne i nie wykształcać w nim poczucia, że to coś innego i dziwnego. W szkole mogą pojawić się przytyki, np. od innych dzieci, ale ważne jest wsparcie rodziców w tym okresie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości