Gwiazdy

Wielki finał Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. Kto otrzymał nagrody?

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Wielki finał Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie
Dzień Dobry TVNWielki finał Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie

Za nami 14. edycja festiwalu filmowego Mastercard Off Camera. Podczas wydarzenia w Krakowie, a także na platformie Player.pl, widzowie mogli oglądać produkcje z całego świata. Na gali wieńczącej wielkie święto kina pojawiła się plejada gwiazd, a także rozdano filmowe nagrody.

Zakończenie 14. Mastercard Off Camera

Marcin Sawicki był obecny na uroczystej gali zamknięcia festiwalu i specjalnie dla widzów Dzień Dobry TVN zajrzał za kulisy.

- W tym roku mieliśmy 300 gości z całego świata i z Polski. Jak można się domyślać, przekroczenie granic w tym pandemicznym, pełnym restrykcji roku nie było łatwe. Wydaje mi się, że kino niezależne ma się dobrze i mimo tej dwuletniej pandemii pokazało, że nic złego z nim się nie dzieje - powiedział Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu Mastercard Off Camera.

Po raz pierwszy wydarzenie miało formułę hybrydową. Filmy można było zobaczyć na Playerze i na żywo w Krakowie. - Wersja hybrydowa jest zdecydowanie lepsza, bo można podziwiać filmy na dużym ekranie, dyskutować w kuluarach i spotykać się z aktorami - stwierdził Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny Mastercard w Polsce.

Ostatniego dnia festiwalu uhonorowano twórców filmowych. Reżyserka Isabel Lamberti otrzymała Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 25 tys. dolarów, za "Last Days of Spring". Nagroda Dominika Kulczyk Productions (100 tys. zł) za Najlepszy Film w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych została przyznana filmowi "Amatorzy" Iwony Siekierzyńskiej.

Na Mastercard Off Camera swoją nagrodę przyznaje również publiczność. Za najciekawszy film festiwalu uznano "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" Mateusza Rakowicza. Nagroda dla najlepszej aktorki powędrowała do Agaty Buzek za rolę w "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka. Nicolas Przygoda otrzymał nagrodę Mastercard Rising Stara za rolę w filmie "Każdy ma swoje lato" Tomasza Jurkowicza. Z kolei jury Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI nagrodziło film "Gaza Mon Amour" w reżyserii Araba Nassera i Tarzana Nassera.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych wraz ze studiami postprodukcyjnymi: Chimney Poland, Coloroffon, DI Factory oraz Fixafilm ufundowali Nagrodę KIPA za Debiut Producencki. W tym roku doceniono aż trzy osoby: Martę Habior za "Słodki koniec dnia", Annę Weredę za "Amatorów" i Marcina Ostatka za "Skandal. Ewenement Molesty". 

Film "Amatorzy"

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych zwyciężył film "Amatorzy" Iwony Siekierzyńskiej. Czy twórcy liczyli na to, że zdobędą nagrodę? - To bardzo duży sukces, że udało nam się to zrobić. To był nasz cel - powiedział aktor Tomasz Macniak.

Reżyserka "Amatorów" wyznała, że zupełnie nie spodziewała się, że zdobędzie to wyróżnienie. - Nic nie wiedziałyśmy. Wielkie zaskoczenie. W ostatniej chwili do nas zadzwoniono, już się pakowałyśmy. Miałyśmy jechać do Warszawy, szłyśmy do samochodu i w tym momencie zadzwonił telefon, że będzie sympatycznie, jeśli jednak zostaniemy - podkreśliła Iwona Siekierzyńska.

Zobacz wideo: Wielki finał Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie

Wielki finał Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie
Wielki finał Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie
Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości