Gwiazdy

Fenomen Elvisa Presleya. Gwiazdor sprzedał ponad miliard płyt

Gwiazdy

Autor:
Teofila
Siewko
Koncert

Elvis Presley to gwiazda wielkiego formatu. Uznawany jest za ikonę rock and rolla, rocka, a nawet popu. Wydał dziesiątki płyt, które sprzedawane były na całym świecie z ogromnym powodzeniem. Z czego zasłynął muzyk?

Fenomen Elvisa Presleya

Elvis Presley jest jedynym artystą, który sprzedał ponad miliard płyt na całym świecie. Uznawany był za prekursora swojego gatunku, a dzisiaj jego sławę można porównać do Madonny czy Michaela Jacksona. Jego muzyki słuchały rzesze fanów, a John Lennon powiedział, że "przed Elvisem nie było niczego". 

Elvis

Elvis wiecznie żywy
Elvis wiecznie żywyDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Elvis wydał 72 albumy studyjne, 7 koncertowych, 106 singli, 3 minialbumy, 19 soundtracków i 11 kompilacji. Po śmierci artysty wydano aż 70 płyt, na których znajdują się jego utwory. Do najsłynniejszych piosenek wydanych przez muzyka zaliczyć można "Can't help falling in love", "Always on my mind", "Love me tender", "Fever" oraz "Jailhouse rock". 

Oprócz płyt, Elvis Presley wydał także bootlegi, czyli nieoficjalne albumy. Na części z nich znajdują się nagrania z koncertów, fragmenty ze studia, a także wcześniej niepublikowane materiały. Opublikowano dziesiątki, jak nie setki takich nagrań. 

"Elvis" - film

W 2022 roku do kin wszedł film biograficzny pt. "Elvis" w reżyserii Baza Luhrmanna. Światowa premiera miała miejsce w Cannes 25 maja. Opowiada on historię Elvisa (Austin Butler) i jego menedżera Toma Parkera (Tom Hanks) oraz ich relacji. Twórca chciał przełamać stereotypy, które narosły wokół piosenkarza, a także pokazać, w jaki sposób funkcjonował w tamtym czasie amerykański show-biznes. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: PongsakornJun/Getty Images

Pozostałe wiadomości