Gwiazdy

"Borys Godunow" - Seweryn i Puszkin na jednej scenie

Gwiazdy

Aktualizacja:

Usilna chęć panowania, oszustwa, manipulacje zbrodnie i zdrady. Premierowy spektakl Teatru Polskiego "Borys Godunow" to pasjonująca opowieść o mechanizmach sięgania po władzę. Spektakl w reżyserii Petera Steina w Polsce! W roli głównej dyrektor teatru - Andrzej Seweryn.

  • Borys Godunow - postać historyczna
  • Opowieść o żądzy władzy - kiedyś i dziś
  • Andrzej Seweryn w roli rosyjskiego cara
  • Premiera spektaklu

Borys Godunow - postać historyczna

Borys Godunow - car Rosji w latach 1598–1605. Był odpowiedzialny za rozwój gospodarczy i kulturalny kraju. Władca drogę do korony torował sobie przez wiele lat. Była ona pełna zawiłości, oszustw i zbrodni. W wyniku popełnionych przez niego krzywd i nierozsądnych decyzji, Borys Godunow poczuł żal i silne wyrzuty sumienia, które doprowadziły go do śmierci

W samej historii, to co jest piękne to jest moralitet, który opowiada historię człowieka i ludzi dla których sumienie jest czymś bardzo istotnym. 

- komentował Andrzej Seweryn. 

Opowieść o żądzy władzy - kiedyś i dziś

Władza daje człowiekowi poczucie siły i satysfakcję, dlatego też tak wiele osób jej pragnie. Perspektywa rządzenia w wielu przypadkach pozbawia rozsądku i zdrowego myślenia. Historia zna wiele takich tragicznych historii jak ta Borysa Godunowa. Pomimo tego, że postać i wydarzenia są historyczne, odnoszą się również do dzisiejszych czasów.

Wśród polityków na całym świecie nie ma osób, które za swoje zbrodnie umierają. Otóż Borys umiera.

- dodaje aktor. 

Zobacz także: Katarzyna Kubacka-Seweryn: "To jest festiwal skromny, ale jednak złoty"

Andrzej Seweryn w roli rosyjskiego cara

W roli tytułowej spektaklu "Borys Godunow" wystąpi Andrzej Seweryn - polski aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z takich filmów jak: "Zemsta", "Noce i Dnie", "Różyczka" i "Ostatnia rodzina". Laureat wielu nagród artystycznych. Jest także reżyserem teatralnym oraz dyrektorem naczelnym Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. 

Co do ogromnego talentu artysty nie ma wątpliwości. Aktor pokazał widzom programu Dzień Dobry TVN swoje umiejętności w spontanicznej interpretacji tekstu piosenki Maryli Rodowicz pt. "Małgośka". Andrzej Seweryn wcielił się w 3 różne role - nastolatka, komentatora sportowego i... Donalda Trumpa!

Zobacz także: Seweryn. Czekał na rolę Beksińskiego

Premiera spektaklu "Borys Godunow”

"Borys Godunow” w reżyserii niemieckiego inscenizatora Petera Steina powstał przy współpracy wielu wybitnych osób. Będzie to największa i najbardziej wymagająca produkcja artystyczna na polskiej scenie dramatycznej. Premiera spektaklu odbędzie się 24 maja na Dużej Scenie Teatru Polskiego. Jak zapowiadają twórcy będzie to trochę inna odsłona teatru.

Po tylu latach publiczności nie oferuję się przedstawień z kostiumami, bogatą dekoracją, przyklejonym nosem, przyklejoną brodą i z dużą obsadą. Tego powody są najróżniejsze. Serdecznie państwa zapraszam. Jesteśmy trochę teatrem awangardowym.

- mówi Andrzej Seweryn. 

Więcej:

Pozostałe wiadomości