"Kiedy znowu będę mógł przytulić się do babci?" - Anna Kalczyńska radzi, jak rozmawiać z dziećmi o emocjach w pandemii

Anna Kalczyńska
Anna Kalczyńska
Anna Kalczyńska jest mamą Janka, Krystyny i Hanny. Z doświadczenia wie, że dla najmłodszych obecna sytuacja jest niezwykle trudna. O tym, jak rozmawiać z dziećmi o pandemii i jak pomagać im w radzeniu sobie ze stresem i z emocjami opowiedziała w mediach społecznościowych. Co sugeruje dziennikarka?

Anna Kalczyńska na temat sytuacji dzieci w pandemii

Do podjęcia tematu zainspirował prezenterkę artykuł opublikowany na stronie CNN. Jak sugerował jego tytuł - dzieci dosłownie muszą mierzyć się z "pandemiczną ścianą". Przeniesienie życia do sfery online, ograniczenie kontaktów społecznych i tym samym integracji z rówieśnikami, a do tego stres wynikający z niestabilnej sytuacji - to wszystko musiało się odbić na ich zdrowiu psychicznym.

Temat okazał się bliski Annie Kalczyńskiej, która prywatnie jest mamą trójki dzieci. Przemyśleniami prezenterka podzieliła się w relacji na Instagramie:

Dzieci w USA pogrążają się w zachowaniach depresyjnych z powodu nauczania on-line. Nie potrafią radzić sobie z rozczarowaniem, które dorośli umieją relatywizować jako przejściowe

- wyjaśniła. Faktycznie, cytowani w tekście CNN eksperci podkreślają, że "nasze mózgi mają dość radzenia sobie z nieustanną zmianą". Ta destabilizacja uderza najmocniej właśnie w najmłodszych. Dlaczego?

Dzieci mają inne poczucie czasu. Przechodzą teraz przez fazę gniewu z pięciu etapów psychologicznej traumy

- tłumaczyła dziennikarka. Dodajmy, że do wspomnianych przez Annę Kalczyńską "etapów traumy" należą zaprzeczenie, gniew, targowanie, depresja i akceptacja. Poza tym, trudno nie zgodzić się z tym, co zauważono w tekście dla CNN. Dzieci odbierają większość restrykcji jako coś abstrakcyjnego, trudno im zrozumieć obecne wydarzenia, to zaś prowadzi do frustracji.

Jak pomóc dzieciom poradzić sobie z pandemią?

Anna Kalczyńska zdecydowała się zasugerować swoim fanom rozwiązanie zalecane przez ekspertów ze źródłowego artykułu:

Psychologowie radzą, żeby pozwolić dzieciom mówić. Skarżyć się. Samo pytanie nie wystarczy - trzeba dopytywać, dlaczego mają tego dość i prosić, by to nam wytłumaczyły

Poza tym, podzieliła się też innymi strategiami - np. powrotem wspomnieniami do "fajnych" chwil sprzed pandemii. Na koniec nawiązała do pytania, które pewnie każdy nie raz i nie dwa usłyszał w ostatnim czasie od najmłodszych członków rodziny:

Kiedy znowu będę mógł przytulić się do babci?

Odpowiedź Anny Kalczyńskiej wydaje się być naszym zdaniem najlepszym podsumowaniem całego wątku:

Dzieci zasługują na odpowiedź: "nie wiem". To jest fair.

Traktujmy najmłodszych uczciwie - nie uciekajmy od tematu. Rozmowa i kojąca obecność bliskiej osoby potrafią uleczyć wiele lęków. Sama prezenterka też zresztą stosuje się do tej zasady i nie stroni od podejmowania różnych wątków ze swoimi dziećmi. Przykład? Szczepionka:

Zobacz wideo:

Zobacz też:

Natalia Siwiec w ogniu krytyki. "Mia nie ma normalnego życia"

Ekspert ostrzega: "Uzależnienie od gier komputerowych działa na mózg jak kokaina". Z tym problem boryka się coraz więcej uczniów

Użyczyła głosu pszczółce Mai, ale jej życie nie przypominało bajki. Ewa Złotowska zwierzyła się z choroby

Autor: Ola Lipecka

Źródło: CNN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!