Anna Czartoryska-Niemczycka zrezygnowała z zakupów. "Buty, które mam na sobie mają 15 lat"

Autor:
Nastazja
Bloch
Rok bez nowych ubrań – czy to możliwe?
Rok bez nowych ubrań – czy to możliwe?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Ania Czartoryska-Niemczycka i Kamila Baar pokochały minimalizm. Od 2020 roku ograniczyły kupowanie ubrań i zweryfikowały swoje odzieżowe nawyki zakupowe. Nam podpowiedziały, jak zrobić pierwszy krok i świadomie ograniczyć zakupy.

Rezygnacja z zakupów

Ania Czartoryska-Niemczycka i Kamila Baar w 2020 r. podjęły wyzwanie, że nie będą kupować ubrań. Obu udało się wytrwać w tym postanowieniu. Jak przyznała pierwsza z aktorek, do takiego postępowania zainspirował ją wywiad z Anią Piętą, która kiedyś zajmowała się modą, projektowaniem i organizowaniem targów, a teraz stawia na ekologię i zrównoważone działania w branży modowej, a ubrań nie kupuje już 3 lata.

- Postanowiłam sama sobie zrobić takie wyzwanie na kolejny rok. Postanowiłam, że przez cały 2020 rok nie kupię nic nowego. Zaczęłam czytać, jak ten przemysł jest szkodliwy dla naszej planety. Posługiwałam się rzeczami z szafy, to był dobry detoks. Teraz kiedy kupuję coś nowego, sprawdzam, by było to z dobrego źródła, najlepiej szyte w Polsce z ekologicznych materiałów – powiedziała Ania Czartoryska-Niemczycka.

Kamila Baar natomiast przyznała, że od zawsze kupowała mało rzeczy, zatem zmiana ta nie była dla niej wielką rewolucją. - Dwa lata temu przestałam kupować rzeczy, które mnie kuszą dlatego, że są. Trwam w tym sobie z radością – powiedziała.

Zakupy na pocieszenie kontra ubrania z drugiej ręki

Niektórzy robią zakupy, aby się pocieszyć lub uczcić swój sukces. Takie postępowanie sprzyja rozwojowi konsumpcjonizmu, który i tak jest obecnie na wysokim poziomie.

 - Wychowałam się w latach 90., gdzie panował konsumpcyjny trend i myśl, że idę do sklepu, by poprawić sobie humor. Dawałam się na to wszystko nabrać. To jest kwestia zmiany podejścia i nawyków. Fajnie jest wyrażać siebie poprzez ubiór, ale to nie określa tego, kim jesteśmy – dodała Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka zdradziła, że zdecydowanie bardziej lubi ubrania z drugiej ręki.

- Najchętniej grzebię w szafie mamy albo teściowej. Uwielbiam ubrania z historią, im bardziej się za czymś kryje opowieść, tym lepiej się w tym czuję. Buty, które mam na sobie mają 15 lat – podsumowała Anna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości