Tranzycja płciowa – co to jest i na czym polega?
Tranzycja płciowa to zmiana ciała pacjenta i dostosowanie go do płci, z która rzeczywiście się identyfikuje. W jej skład wchodzi leczenie hormonalne, terapia głosowa, terapia komunikacyjna oraz zabiegi chirurgiczne. W trakcie takiego procesu od kilku lat jest Adrianna Hyzopska, uczestniczka programu Top Model.
- Jestem po trzech latach przejmowania hormonów, więc to jest już długi czas. To trwa. Ja zostałam już przy tym końcowym etapie. Czekają mnie operacje. Ale to nie jest prosta droga. Musimy poradzić sobie z wieloma przeszkodami, z otoczeniem, czasami z najbliższymi. To jest najtrudniejsze do pokonania, potem jest już tylko lepiej – powiedziała Adrianna.
Adę od samego początku wspierała siostra. Jak przyznaje, od dziecka dawała jej wiele przestrzeni na wyrażanie siebie. Tranzycję nie do końca rozumieli rodzice. Z czasem jednak zaakceptowali wybór córki.
- Ja od początku czułam, że mam siostrę. Od dziecka dawałam jej pole na bycie sobą. Z rodzicami było trudno, bo wiadomo, to jest coś niezrozumiałego. Trzeba było wytłumaczyć, że to jest zupełnie normalne, że Ada nie jest jedynym przypadkiem na cały świat – powiedziała siostra.
Modelka podjęła świadomą decyzję o operacji. Jak przyznaje, nie jest to tania rzecz. W Polsce bowiem żaden z etapów tranzycji nie jest refundowany.
- Operację można już wykonać w Polsce, jest to koszt 80-90 tysięcy. Miejscem, gdzie takich operacji wykonuje się najwięcej, jest Tajlandia. Są tam najlepsi chirurdzy, którzy zjeżdżają się z całego świata. Dużo osób boi się jednak podjąć tej operacji. To jest bardzo ryzykowne. To duża zmiana dla organizmu. Ale z odpowiednią opieką medyczną i dbaniem o siebie, wszystko wraca do normy – powiedziała Ada i przyznała, że ona mimo ryzyka jest gotowa na zmianę.
Korekta płci, a pomoc psychologiczna
Tranzycja płciowa to ważny moment w życiu pacjenta. Każda osoba w sposób indywidualny może podejść do tego procesu i zatrzymać się na każdym etapie, który będzie dla niej odpowiedni. Zmiana ta jest mostem, który łączy to co jest z tym, jak powinno być. Daje możliwość osobie doświadczającej dysforii być sobą, funkcjonować jako kobieta, mężczyzna lub osoba niebinarna na co dzień. W całym procesie ważne jest jednak wsparcie bliskich. Warto sięgać także po pomoc psychologiczną. Pomoże to przejść przez trudny czas nie tylko osobie operowanej, ale i rodzinie..
- Często tak się zdarza, że ludzie pomimo skrajnych opinii, gdy w ich otoczeniu, wśród bliskich mają osobę transpłciową, przekonują się, że to nie jest fanaberia, ale coś, co jest spójne z tą osobą – powiedziała psycholog.
Ekspertka dodała także, że rodzice już od najmłodszych lat powinni pozwalać dziecku na wyrażanie siebie. Tylko w ten sposób młody człowiek będę mógł odkrywać siebie i świat.
- Nie ma nic złego, żeby pozwolić już małym dzieciom, kierować się preferencjami i stylem życia, jakim chcą. Udowodniono, że jeżeli pozwolimy na takie rzeczy, jak strój, fryzura, takie, jakie chcą dzieci już w wieku dziecięcym, to o 70 procent zmniejszamy ich lęk, depresję w przyszłości – powiedziała psycholog.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co to jest socjoseksualność? "Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba"
- Contra-dating. Czy nowy trend w randkowaniu ułatwi znalezienie idealnego partnera?
- "Będzie widać fałdę na brzuchu". Czy partnerzy naprawdę zwracają na to uwagę podczas seksu?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/EastNews