Początek nowego roku w kalendarzu to ważny czas dla oddanych miłośników trylogii "Władca Pierścieni" i kultowej powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem". 3 stycznia 1892 roku, czyli dokładnie 132 lata temu, przyszedł na świat John Ronald Reuel Tolkien, prekursor literatury fantasty i jeden z najbardziej wpływowych pisarzy kilku minionych dekad. Jego książki doczekały się wielu nakładów i zachwycających ekranizacji. W Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki przedstawił niezwykle ciekawą genezę nazwiska uznanego autora.
J.R.R. Tolkien - wybitny pisarz i filolog
Wielbiciele przygód Bilbo Bagginsa, Gandalfa Szarego, Legolasa i innych postaci znanych z mitologii Śródziemia nie mają wątpliwości, że popularne dzieła J.R.R. Tolkiena stanowią kwintesencję gatunku fantasy. Angielski pisarz na stałe zapisał się w historii literatury, a wszystko to za sprawą wielkiego talentu, rozległej wiedzy i niezwykle bujnej wyobraźni.
John Ronald Reuel Tolkien był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej, władał trzydziestoma językami, z powodzeniem tworzył też własne dialekty, które znalazły swoje miejsce na kartach kultowych powieści.
132. rocznica urodzin J.R.R. Tolkiena
Pisarz, którego dzieła doczekały się wspaniałych ekranizacji, przyszedł na świat 3 stycznia 1892 roku. Z okazji rocznicy narodzin wybitnego autora, Mateusz Hładki przygotował wyjątkowo ciekawe zestawienie faktów, które mogą stanowić nie lada gratkę dla miłośników świata fantasy. Obok ważnych informacji na temat wykształcenia J.R.R. Tolkiena, znalazło się w nim także miejsce na nowinkę dotyczącą pochodzenia autora.
- Tolkien generalnie miał korzenie saksońskie, niemieckie, choć są też dowody na to, że jego rodzina pochodzi z Gdańska. Najbardziej prawdopodobne jest to, że nazwisko zostało wzięte od nazwy miejscowości Tolkynen w Prusach, a dziś to po prostu Tołkiny na Mazurach - wyjaśnił Mateusz Hładki.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ulubione książki gwiazd. Co chętnie czytają: Cezary Pazura, Michał Żebrowski i Marcin Tyszka?
- Remigiusz Mróz wydał książkę, która "rodziła się" przez 10 lat. "Jest inna"
- Marzył, by opowiedzieć o ukochanych książkach. Napisał w tej sprawie list do Dzień Dobry TVN
Autor: Magdalena Brzezińska
Reporter: Mateusz Hładki
Źródło zdjęcia głównego: Haywood Magee/GettyImages