Czy będzie wojna na Ukrainie? "Może się pojawić pokusa, żeby uderzyć"

Czy Rosja zaatakuje Ukrainę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Widmo wojny na Ukrainie
Widmo wojny na Ukrainie
Walka z terroryzmem – jak atak na WTC zmienił świat?
Walka z terroryzmem – jak atak na WTC zmienił świat?
Kucharka z Czarnobyla
Kucharka z Czarnobyla
To miała być jego ostatnia wojna
To miała być jego ostatnia wojna
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Do inwazji Rosji na Ukrainę, według zapowiedzi Pentagonu, miało dojść w środę, 16 lutego. Na szczęście nic takiego się nie stało. Jaki może być finał tego konfliktu? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr Adam Eberhardt, politolog, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Czy dojdzie do wojny na Ukrainie?

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo napięta. Czy możemy się spodziewać, że Rosja ją zaatakuje? - Wojna tam trwa od 8 lat. Niektórzy się bardziej przyzwyczaili, inni mniej. Wiadomo, że są różne okresy (...). Teraz toczą się negocjacje. Nie można wykluczyć, że jeśli negocjacje będą szły źle, jeśli Rosja nie uzyska ustępstw, to może się pojawić pokusa, żeby uderzyć, żeby wzmocnić element negocjacyjny. Jeśli Państwo pytają, czy jutro, czy pojutrze, czy za dwa, trzy dni, to nie spodziewałbym się żadnych radykalnych działań - mówił w Dzień Dobry TVN dr Adam Eberhardt, politolog, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

W ocenie specjalisty mamy do czynienia z sinusoidą i będzie to wojna na wycieńczenie psychiczne. - Rosjanie będą sprowadzać więcej wojska na granicę z Ukrainą, potem deklarować, że już je wycofują. Gdy będą wycofywać, to wszyscy będziemy się cieszyć, że wojna minęła. Po chwili okaże się, że rzeczywiście tak naprawdę nie wycofują (...), będzie większa pokusa, żeby szukać jakichś ustępstw, porozumienia, bo skoro było już tak blisko, to nie możemy tego zaprzepaścić. Na tym etapie to jest wojna psychologiczna, z niepokojącym nagromadzeniem wojsk, sprzętu wojskowego (...) - tłumaczył nasz rozmówca.

Jak sytuacja na Ukrainie wpłynie na Polskę?

Nawet jeśli do wojny nie dojdzie, to Europa już nie będzie taka sama. Jak to wpłynie na Polskę, np. na jej gospodarkę? - Presja rosyjska to jest taka próba wywrócenia stolika. Wywrócenia nie tylko ukraińskiego stolika, ale zdemolowania tego ładu, który mamy od 30 lat po rozpadzie Związku Sowieckiego i upadku komunizmu. Rosja stara się boksować powyżej swojej wagi, bo wiadomo, że dzisiaj głównym konkurentem Ameryki są Chiny, a nie Rosja. Ale Rosja ma olbrzymie aspiracje, przede wszystkim na obszarze byłego ZSRR, dotyczy to głównie Ukrainy (...) - podkreślił dr Adam Eberhardt.

Czy w obecnej sytuacji Polska będzie musiała poprawić i wzmocnić swoje uzbrojenie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości