"Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach" to zbiór reporterskich historii i portretów naszych sportowców i olimpijczyków, pokazanych z nieznanej strony. Autor książki, Daniel Lis, zadbał o to, żeby zapoznać czytelników ze szczegółami, o jakich nie mieli pojęcia.
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historie Daniela Lisa sięgają 1924 r., czyli momentu, kiedy pierwszy raz wystartowaliśmy w Igrzyskach. Książka daje niespotykanie szeroki i świeży wgląd w kariery polskich olimpijczyków i paraolimpijczyków. Autor konfrontuje z sobą źródła, wyszukuje nieznane dokumenty i rzuca nowe światło na historie – wydawałoby się – już opowiedziane. Jako pierwszy opisuje polski wątek najkrwawszego wydarzenia w historii igrzysk – zamachu w Monachium. Okazuje się, że tragiczne zdarzenie ma swój polski akcent.
- Na zachodzie jest bardzo opisane, w Polsce nie bardzo. Okazało się, że jedną z ofiar zamachu był pierwszy polski sędzia w podnoszeniu ciężarów, który reprezentował Polskę w Melbourne w 56 r. - mówił Daniel Lis.
Historia dziadka Cezarego Harasimowicza
Adam Królikiewicz, dziadek Cezarego Harasimowicza, jest bohaterem 1. rozdziału książki Daniela Lisa i zdobywcą pierwszego medalu olimpijskiego dla Polski. Scenarzysta dzięki pozycji "Stulecie przeszkód. Polacy na Igrzyskach" mógł wiele dowiedzieć się na temat swojej rodziny.
- Jestem wdzięczny mu za parę rzeczy. Jest order Virtuti Militari. Nie wiedziałem, za co dziadek go dostał, a Daniel to odkrył, że za wojnę w 1920 r. Miałem kilka lat, kiedy dziadek zmarł podczas tragicznego wypadku - wspominał pisarz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Monika Kuszyńska przerywa milczenie w sprawie Varius Manx. "Muszę to z siebie wyrzucić, bo inaczej tego nie zamknę"
- Operacja jest nadzieją dla cierpiących na pląsawicę Huntingtona. "To jest tragiczna choroba"
- Spektakularne historie zemsty po rozstaniu. "Czułam się jak rozwścieczona patuska"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN