Co się dzieje z uchodźcami na polsko-białoruskiej granicy? "To jest niebywała zbrodnia na ludziach"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Katarzyna Olubińska
Zbiórka dla uchodźców z granicy białoruskiej

Od kilku tygodni oczy większości z nas skierowane są na polsko-białoruską granice. To właśnie tam, w lesie, koczują uchodźcy. Ich losem przejmują się jedynie wolontariusze, którzy starają się dostarczyć im żywność, wodę, a także organizują zbiórki odzieży. W jedną z takich akcji zaangażował się Adam Wajrak, dziennikarz i przyrodnik.

Co się dzieje z uchodźcami na polsko-białoruskiej granicy?

Od dobrych kilku tygodni na polsko-białoruskiej granicy koczują uchodźcy, których nie chce przyjąć żadna ze stron. Ich losem przyjmują się jedynie wolontariusze. Wśród nich jest pani Krystyna, lekarska, która zrezygnowała z urlopu, aby pomagać uchodźcom. - Osoby, z którymi miałam kontakt były w bardzo różnym stanie. Na szczęście żadna z nich nie była na tyle wyziębiona, aby konieczna była hospitalizacja. Na pewno byli przemarznięci i mokrzy. Spotkałam ludzi, którzy nie jedli od trzech dni i pili wodę z kałuży - mówiła w rozmowie z naszą reporterką Katarzyną Olubińską.

Uchodźcom pomagają też Maja i Maciej. - W pierwszej kolejności staramy się ich napoić i dać im coś do jedzenia. Otrzymują od nas też suche ubrania, aby mogli się ogrzać. Pomagamy im także wypełnić pełnomocnictwa, jeśli chcą ubiegać się o azyl - mówiła Maja.

Jak pomóc uchodźcom?

Osoby, które koczują na granicy, potrzebują absolutnie każdej pomocy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie ubrania czy śpiwory sprawdzą się w tych ekstremalnych warunkach. - To muszą być rzeczy, które szybko wysychają. Wszystko powinno być syntetyczne lub wełniane, bawełna absolutnie się nie nadaje - mówił Adam Wajrak, dziennikarz i działacz na rzecz ochrony przyrody.

Przyrodnik podkreślił w rozmowie z Katarzyną Olubińską, że wysyłanie ubrań czy śpiworów na granicę nie jest żadnym rozwiązaniem. - To, co się tutaj dzieje, to jest niebywała zbrodnia na ludziach, których przepycha się z jednej strony na drugą. Musimy naciskać na rządzących, bez tego nic się nie zmieni - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Katarzyna Olubińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości