Pożary lasów - kiedy jest ich najwięcej?
Kiedy pożary lasów zdarzają się najczęściej? Większość z nas odpowiedziałaby, że w miesiącach wakacyjnych, czyli w lipcu i sierpniu. Tymczasem zagrożenie pożarowe w lasach istnieje już teraz.
- Roztopy odsłaniają suche liście, suche gałęzie z roku poprzedniego, a to stanowi doskonałą pożywkę dla ognia - tłumaczył Zdobysław Czarnowski, leśniczy z Nadleśnictwa Kościerzyna.
Ale problemem jest nie tylko sucha ściółka. - Niestety nie potrafimy wyplenić w naszym społeczeństwie czegoś takiego, jak wypalanie traw. Ludzie, zwłaszcza wiosną, próbują w ten sposób oczyścić swoją ziemie. Bardzo często zdarza się, że takie wypalanie kończy się pożarem - podkreślał nasz rozmówca.
Jak gasi się pożary lasów?
Kiedy ogień jest bardzo duży i rozlał się na dużą część lasu, a strażacy nie radzą sobie z żywiołem, do pożaru wzywa się tzw. dromadera. To specjalny samolot gaśniczy. Jak pomaga ugasić płomienie?
- Samolot w ciągu czterech minut ma już pełny zbiornik. Jego pojemność to 24 tysiące litrów wody, ale najczęściej zabiera ok. 20 tysięcy litrów - mówił leśniczy Zdobysław Czarnowski.
Kiedy maszyna dotrze na miejsce, pilot może od razu zrzucić całą wodę (to tzw. bomba wodna) lub tylko odchylić specjalne klapy i wykonać manewr zraszania. Na czym on polega? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Polskie lasy wciąż toną w śmieciach. Nadleśnictwo Gdańsk znalazło na to sposób
Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce. Do tych miejsc warto wybrać się na dwóch kółkach
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Agata Zjawińska