Gorące tematy

Uwaga na ogień w lesie! "Najwięcej pożarów zdarza się wiosną"

Gorące tematy

Wysokie temperatury i brak opadów to gotowy przepis na pożar lasu. Wbrew pozorom najbardziej niebezpiecznym okresem nie są wakacje, tylko wiosna. Dlaczego? Co można zrobić, aby takiego pożaru uniknąć? O tym nasza reporterka rozmawiała ze Zdobysławem Czarnowskim, leśniczym z Nadleśnictwa Kościerzyna.

Pożary lasów - kiedy jest ich najwięcej?

Kiedy pożary lasów zdarzają się najczęściej? Większość z nas odpowiedziałaby, że w miesiącach wakacyjnych, czyli w lipcu i sierpniu. Tymczasem zagrożenie pożarowe w lasach istnieje już teraz.

- Roztopy odsłaniają suche liście, suche gałęzie z roku poprzedniego, a to stanowi doskonałą pożywkę dla ognia - tłumaczył Zdobysław Czarnowski, leśniczy z Nadleśnictwa Kościerzyna.

Ale problemem jest nie tylko sucha ściółka. - Niestety nie potrafimy wyplenić w naszym społeczeństwie czegoś takiego, jak wypalanie traw. Ludzie, zwłaszcza wiosną, próbują w ten sposób oczyścić swoją ziemie. Bardzo często zdarza się, że takie wypalanie kończy się pożarem - podkreślał nasz rozmówca.

Jak gasi się pożary lasów?

Kiedy ogień jest bardzo duży i rozlał się na dużą część lasu, a strażacy nie radzą sobie z żywiołem, do pożaru wzywa się tzw. dromadera. To specjalny samolot gaśniczy. Jak pomaga ugasić płomienie?

- Samolot w ciągu czterech minut ma już pełny zbiornik. Jego pojemność to 24 tysiące litrów wody, ale najczęściej zabiera ok. 20 tysięcy litrów - mówił leśniczy Zdobysław Czarnowski.

Kiedy maszyna dotrze na miejsce, pilot może od razu zrzucić całą wodę (to tzw. bomba wodna) lub tylko odchylić specjalne klapy i wykonać manewr zraszania. Na czym on polega? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Polskie lasy wciąż toną w śmieciach. Nadleśnictwo Gdańsk znalazło na to sposób

Weronika Marczuk wsparła akcję ekologiczną. "Wymyślili to moi koledzy z Ukrainy, jestem bardzo dumna"

Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce. Do tych miejsc warto wybrać się na dwóch kółkach

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości