Gorące tematy

4 tysiące Polaków trwale zaginionych. Ich pokoje przez lata pozostają nietknięte. "To miejsca pamięci"

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
W pokojach zaginionych nadzieja nigdy nie gaśnie
W pokojach zaginionych nadzieja nigdy nie gaśnieDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Na antenie kanałów TVN Grupa Discovery i w mediach społecznościowych widzowie mogą zobaczyć trzy poruszające spoty w ramach nowej kampanii Playera i Fundacji ITAKA - "W pokojach zaginionych mieszka nadzieja, która nigdy nie gaśnie". O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA oraz aktor, Piotr Głowacki.

Rodziny zaginionych nie tracą nadziei

Kampania "W pokojach zaginionych mieszka nadzieja, która nigdy nie gaśnie" jest kontynuacją akcji społecznej "Nieobecni są wśród nas", która zadebiutowała w grudniu 2020 r. Odbiła się ona szerokim echem zarówno w mediach, jak i wśród rodzin osób zaginionych, a także tych, którzy zajmują się zawodowo poszukiwaniem. Jej cel to uświadomienie skali zaginięć w Polsce. A co kryje się za nowym hasłem?

- Ta nadzieja jest cały czas. Do ostatniego dnia. Oczywiście rodziny tą nadzieją żyją. Zdarza się, że rodzice umierają, a nadal szuka rodzeństwo, bliższa lub dalsza rodzina. Te osoby tak naprawdę są nieobecne, ale ciągle są obecne w życiu swoich bliskich - tłumaczyła Izabela Jezierska-Świergiel, członek zarządu Fundacji ITAKA.

W ramach kampanii emitowane są trzy spoty z udziałem gwiazd produkcji Player Original "Nieobecni": Danuty Stenki, Justyny Wasilewskiej i Piotra Głowackiego. Każdy z nich to chwytające za serce słowa – wspomnienia – rodzin, które straciły swoich bliskich i od lat czekają na ich powrót.

- To jest nasza druga wspólna kampania. (...) Jest 4 tysiące osób trwale zaginionych, które ciągle są poszukiwane. Zostało po nich tylko puste miejsce. To puste miejsce to jest w ogóle ciekawa idea, która też jest w sztuce. Żeby coś pokazać, często z obrazu zabieramy ten element. Ten brak jest o wiele bardziej widoczny niż te przedmioty, które są na obrazie. Teraz wyobraźmy sobie jakikolwiek obraz, który znamy z historii malarstwa i wyjmijmy jedną z osób z tego obrazu i spójrzmy. Będziemy widzieli tylko ten brak - mówił Piotr Głowacki w Dzień Dobry TVN.

Pusty pokój po zaginionej osobie

Pokoje osób zaginionych często przez lata pozostają nietknięte. To właśnie one stały się tematem przewodnim nowej akcji.

- Temat pokoi dotyczy w dużej mierze dzieci. Z racji tego, że to one najczęściej mają jakiś swój kąt w domu. Bardzo często zdarza się, że są to takie miejsca pamięci. W nich się nic nie rusza. Nie wyciąga się zakładki z książki, nie odstawia się jej na półkę. Te wszystkie rzeczy zostają dokładnie w takim stanie, w jakim były w momencie, kiedy osoba zaginęła. Dlatego że jest to pewnego rodzaju symbol tego, że rodzina pamięta - wyjaśniła Izabela Jezierska-Świergiel.

- Rodziny, z którymi spotykamy się już od 22 lat bardzo często żyją w dwóch światach. Świecie sprzed zaginięcia, w którym nic się nie zmieniło, ciągle czekają na bliskiego. Żyją ostatnimi dniami i wspólnymi godzinami. A drugi świat to jest codzienny, czyli praca, dom, rodzeństwo, dzieci, partner. Te życia dzielą się na dwa - dodała nasza rozmówczyni.

Co dla Piotra Głowackiego oznacza pokój zaginionej osoby? Dlaczego temat ten stał się aktorowi szczególnie bliski? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Alvaro Medina Jurado/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości