Czeka nas wyjątkowa noc. "Będzie można zobaczyć nawet te najsłabsze meteory"

Czeka nas wyjątkowa noc. "Będzie można zobaczyć nawet te najsłabsze meteory"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mapuje niebo dla NASA
Mapuje niebo dla NASA
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Październik to szczególny miesiąc dla fanów zjawisk astronomicznych. Czeka nas nie tylko pełnia krwawego księżyca, ale także noc spadających gwiazd. Już w tym tygodniu będziemy mogli zaobserwować deszcz meteorów, który pochodzi z komety Halley.

Noc spadających gwiazd

Orionidy to rój meteorów, związany z kometą Halleya (jedną z najsłynniejszych komet w historii ludzkości), który jest aktywny od 2 października, aż do pierwszych dni listopada. Jednak największy szczyt ich aktywności można zaobserwować w nocy z 21 na 22 października, czyli w tym roku z soboty na niedzielę.

Według NASA jest to jeden z najpiękniejszych deszczów meteorów w roku. W tym czasie są one znane ze swojej jasności i jeszcze większej prędkości. Odłamki tych skał potrafią przeciąć ziemską atmosferę z prędkością 66 kilometrów na sekundę, niekiedy pozostawiając za sobą świetliste smugi utrzymujące się na niebie nawet przez kilka minut. Tej nocy możemy liczyć na obserwację średnio 20 meteorów na godzinę.

Deszcz meteorów - jak obserwować?

W przypadku sprzyjających warunków pogodowych spadające gwiazdy będzie można zaobserwować w niemal każdym regionie Polski. Punkt, z którego zdają się rozchodzić błyski meteorów (radiant roju) wschodzi przed północą, jednak najwyżej na niebie znajduje się około 2 rano. Dodatkowo najlepiej znaleźć spokojne miejsca, z dala od miasta.

- Październikowe noce to już noce czarne. W czerwcu, lipcu słońce chowało się płytko pod horyzontem. Teraz noce są znacznie ciemniejsze, dlatego można zobaczyć nawet te najsłabsze meteory - przekazał Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.

Jedyną trudnością, z którą fani zjawisk astronomicznych mogą się spotkać są złe warunki pogodowe - sobota i niedziela zapowiadają się deszczowo.

Zobacz więcej na TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości