Pozwała Polskę za bierność wobec katastrofy klimatycznej. Za nami pierwsza rozprawa

Źródło: Dzień Dobry TVN
Martwi się o przyszłość syna, więc pozwała Polskę
Martwi się o przyszłość syna, więc pozwała Polskę
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Nie musimy podróżować na drugi koniec świata, aby przyjrzeć się dotychczasowym skutkom ocieplania klimatu. Pilica, w której niegdyś zimą zamarzała rzeka, nawiedzana jest obecnie przez susze i wichury. Zamieszkująca wieś Monika Stasiak, niepokojąc się o przyszłość swojego syna, postanowiła pozwać państwo, któremu zarzuca bierność w obliczu katastrofy klimatycznej.

Pozew przeciwko Polsce

Monika Stasiak działa na rzecz klimatu od wielu lat. W końcu zaczęło jej towarzyszyć poczucie braku sprawczości - państwo pozostawało głuche na apele aktywistów. - Uznałam, że kolejnym krokiem, skoro nie słuchają nas na ulicy, nie słuchają naszych apeli, naszych petycji, jest pójście do sądu - powiedziała.

Motywacją Moniki Stasiak jest m.in. niepokój związany z wizją przyszłości jej syna, 7-letniego Tymka. - Działam jako mama, jako obywatelka, jako ktoś, kto chce, żeby jego dziecko wzrastało w świecie bezpiecznym, który nie będzie miotany gwałtownymi stanami pogodowymi, brakiem podstawowych zasobów do życia - powiedziała.

7 lutego w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się pierwsza rozprawa w procesie z powództwa aktywistki. Jaki jest cel Moniki i 5 pozostałych osób, które złożyły podobne pozwy? - Domagamy się tego, by do 2030 roku ograniczono emisję gazów cieplarnianych o 61%, żebyśmy do 2043 osiągnęli neutralność klimatyczną i żebyśmy nie przekraczali naszego budżetu węglowego - wyjaśniła.

Jak działać na rzecz klimatu?

Aktywistka, która sama jest weganką i nie podróżuje samolotem, podpowiedziała, jak wdrażać drobne, ekologiczne rozwiązania w naszą codzienność.

- Powinniśmy się starać jak najmniej konsumować, wybierać transport publiczny - powiedziała. Dodała jednak, że najważniejsze są zmiany systemowe, nie jednostkowe. - Powinniśmy angażować się w ruchach klimatycznych, chodzić na te demonstracje, nawet jeśli czasem mamy wrażenie, że to bez sensu, wysyłać apele, brać udział w happeningach, naciskać na swoich posłów i posłanki, na swoich przedstawicieli w samorządach - podkreśliła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana