Styl życia

Potrafią zrobić z kawowych fusów nietuzinkowe produkty. Jednym z nich możesz ogrzać dom

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Recycling fusów na ratunek naszej planecie
Recycling fusów na ratunek naszej planecieDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Każdego dnia na całym świecie wypijamy 1,5 biliona filiżanek kawy. Zazwyczaj fusy, które pozostają po parzeniu wyrzucamy do kosza, tymczasem okazuje, że można je wykorzystać na wiele sposobów. Udowodniają to Marcin Koziorowski i Monika Kudelska. O swoich pomysłach na fusy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Zastosowanie fusów z kawy

Monika Kudelska i Marcin Koziorowski wykorzystują kawowe fusy do tworzenia produktów eco, wśród których są brykiet, kubki wielorazowego użytku, a nawet płytki do łazienki czy kuchni. - Chodzi o to, żeby jak najbardziej wykorzystać odpad, czyli wyciągnąć wszystko, co możemy z fusów. Są to i cukry i lignina. Jeśli chodzi o cukry, to dzięki nim możemy pozyskać kwas mlekowy, który może być dodatkiem do kosmetyków, do wszelakiego rodzaju chemii. Możemy też uzyskać olej kawowy, który może być dodatkiem do biodiesela, ekstrakt antyoksydantów oraz przy okazji hodowli mikrobiologicznej uzyskujemy dodatki białkowe i wapniowe do paszy - powiedziała Monika Kudelska.

Pozyskiwanie fusów i ich przetwarzanie

Fusy trzeba zbierać szybko i często, ponieważ szybko pleśnieją. Twórcy wykorzystują do tego specjalne pojemniki, które dostarczają m.in. do kawiarni czy restauracji.

- W Warszawie dziennie generujemy 50 ton fusów, a rocznie wytwarzamy 235 tysięcy ton w całej Polsce. To są po prostu góry fusów, które można wykorzystać i dać im drugie życie - powiedział Marcin Koziorowski.

Goście programu podkreślali, że w przyszłości chcą umożliwić innym oddawanie fusów. Dążą także do stworzenia fabryki, w której będą wytwarzane na ogromną skalę różnego rodzaju produkty.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości