36. rocznica wybuchu w Czarnobylu - programy, które warto znać

Czarnobyl - wstęp wzbroniony
36. rocznica wybuchu w Czarnobylu - programy, które warto znać
Źródło: materiały prasowe
W poniedziałek, 26 kwietnia mija dokładnie 36 lat od wybuchu reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tego dnia warto obejrzeć dwie pozycje poświęcone wydarzeniu, które na zawsze zapisało się w dziejach ludzkości. Sprawdź, jakie to filmy i gdzie je zobaczyć online.

36. rocznica katastrofy w Czarnobylu

To już 36 lat, odkąd w nocy z 25 na 26 kwietnika doszło do tragedii, która odbiła się na życiu pokoleń i zapisała na kartach historii jako największa katastrofa przemysłowa XX w. Pamiętnego dnia w wyniku awarii reaktora jądrowego w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz – co najważniejsze – skażenia promieniotwórczego 146.000 km2 od miejsca tragedii na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. W wyniku eksplozji ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób, a radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie, docierając także do Polski.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Z okazji 36-lecia katastrofy jądrowej w Czarnobylu polecamy filmy na wieczór, które upamiętniają tragedię. W tym dniu warto obejrzeć dwa filmy dokumentalne: "Czarnobyl – wstęp wzbroniony", a zaraz po nim "Powrót do Czarnobyla".

- Temat ekologii, bezpieczeństwa energetycznego i katastrof jądrowych jest niezmiennie aktualny i – jak zawsze – bardzo ważny dla Discovery. W dwóch świetnych dokumentach zrealizowanych na przestrzeni kilku lat możemy obserwować, jak zmieniało się życie po katastrofie i sam Czarnobyl. Polska produkcja "Powrót do Czarnobyla", która świetnie obejrzała się również na innych rynkach Europy, trzyma w napięciu i prezentuje unikatowe materiały archiwalne. Warto przypomnieć te wydarzenia ze względów historycznych, ale też ku przestrodze na przyszłość – mówi Dorota Eberhardt, Dyrektor ds. zarządzania kontentem i kanałów tematycznych, TVN Grupa Discovery.

Programy o katastrofie w Czarnobylu w Discovery Channel

"Czarnobyl - wstęp wzbroniony"

Czarnobyl z mało nikomu nieznanej miejscowości na terenie dawnego ZSRR za sprawą jednego wydarzenia stał się punktem na mapie, który dziś znają prawie wszyscy. To tam doszło do największej katastrofy atomowej w historii ludzkości. Od lat na jego temat krąży wiele legend i mitów. A jaka jest prawda?

Dziennikarz i eksplorator Jacek Podemski pokaże Czarnobylską Strefę Wykluczenia 30 lat po wybuchu. Dotrze do miejsc, do których wcześniej nie zaglądały żadne inne kamery telewizyjne. Zajrzy do wnętrz elektrowni, odwiedzi opuszczone miasto Prypeć, a także niezwykłe miejsca, w których – pomimo zakazów – nadal mieszkają ludzie!

Serial obejrzysz na Player.pl

"Powrót do Czarnobyla"

Jacek Podemski powraca do Czarnobyla. On i jego ekipa będą świadkami nowego etapu w historii tego miejsca. Trzydzieści lat po katastrofalnym w skutkach wybuchu reaktora, teren wokół elektrowni postanowiono szczelnie zabezpieczyć. Na blok numer 4 nasuwana jest nowa konstrukcja zabezpieczająca, która odizoluje istniejący sarkofag i na kolejne sto lat osłaniający znajdujące się w środku paliwo jądrowe.

Jacek Podemski przyjrzy się przygotowaniom do operacji nasunięcia nowej ogromnej stalowej konstrukcji zwanej "arką". W dokumencie pokażemy też historię budowy starego sarkofagu i porozmawiamy z ludźmi, którzy byli za nią odpowiedzialni. Zweryfikujemy mity odnośnie promieniowania wokół elektrowni. Odwiedzimy miejsca, w których przetwarzane są odpady radioaktywne z czasów awarii i sprawdzimy, jaka przyszłość czeka Czarnobylską Strefę Wykluczenia.

Film obejrzysz na Player.pl

Zobacz wideo: Czarnobyl. Jak wygląda zwiedzanie strefy?

Dzień Dobry TVN/x-news

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: Discovery Channel

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

podziel się:

Pozostałe wiadomości