Mariupol - fatalne warunki w schronie
Coraz bardziej pogarszają się warunki życia cywilów ukrywających się w podziemiach zakładów Azowstal. Jak poinformował doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, Ukraina zaproponowała rozmowy z Rosją na temat dalszych losów osób przebywających na terenie Mariupola. Niestety, na ten moment niemożliwe jest stworzenie korytarzy humanitarnych, które pomogłyby im w bezpieczny sposób wydostać się z miasta.
Wojna w Ukrainie
Do mediów społecznościowych trafiają filmy ukazujące fatalne warunki, w jakich muszą żyć osoby ukrywające się przed atakiem wojsk rosyjskich. Na nagraniach opublikowanych przez Pułk Azow widać m.in. roczne dziecko owinięte w worek na śmieci, ponieważ brakuje podstawowych środków higieny osobistej m.in. pieluch dla dzieci.
Pułk Azow - szokujące nagrania z podziemia
W piwnicach zakładów Azowstal brakuje jedzenia, kończą się też zapasy wody. Na ten problem zwraca uwagę ukraińska deputowana Łesia Wasylenko.
- Dzieci w piwnicach zakładów Azowstal nie widziały słońca od 50 dni. Są niedożywione. Mają wodę jeszcze tylko na tydzień. Niemowlęta śpią w plastikowych workach zamiast pieluch. Tak wygląda rzeczywistość. To się dzieje teraz w Ukrainie, ponieważ Rosja mówi NIE dla korytarza ewakuacyjnego - napisała na Twitterze.
O pomoc dla dzieci w Mariupolu zwróciła się również szefowa pozarządowego Centrum Swobód Obywatelskich Ukrainy, Ołeksandra Matwijczuk, która jest oburzona informacjami o warunkach, w jakich muszą żyć cywile. - Organizacjo Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowy Komitecie Czerwonego Krzyża, przepraszam, że przeszkadzam w weekend, ale powiedzcie mi, czy te dzieci i ich rodzice mają jakąkolwiek szansę na przeżycie - czytamy w jej wpisie w mediach społecznościowych.
Children in Azovstal basements haven’t seen the sun for 50 days. They are underfed. They have water only for one more week. Babies sleep in plastic bags instead of diapers. This is real. Happening now in #Ukraine because #Russia says NO to evacuation corridor.
— Lesia Vasylenko (@lesiavasylenko) April 24, 2022
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy także dla Ukraińców. Kto może starać się o pieniądze?
- 500 plus dla dzieci z Ukrainy. Jak złożyć wniosek? Kiedy wypłaty dofinansowania?
- Polsko-ukraińskie życie pod jednym dachem. "My niczego nie dzieliliśmy, mamy wszystko wspólne"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Radiozet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anadolu Agency / Contributor / Getty Images