Razem z Ukrainą

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy także dla Ukraińców. Kto może starać się o pieniądze?

Razem z Ukrainą

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
gazeta.pl
pieniądze

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to stosunkowo nowe świadczenie. Rodzice, którzy złożą stosowne dokumenty mogą otrzymać nawet 12 tysięcy złotych rocznie na drugie i kolejne dziecko. Teraz z zapomogi będą mogli skorzystać także Ukraińcy. Jak i gdzie trzeba złożyć wniosek, aby otrzymać pieniądze?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla Ukraińców

Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową poinformowała, że uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną w Polsce mogą skorzystać z pieniędzy wypłacanych w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Osoby, które chcą skorzystać z zasiłku muszą wypełnić odpowiednie dokumenty. Odpowiedni formularz jest już dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto może skorzystać ze świadczenia?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy został wprowadzony wraz z tzw. Polskim ładem. Dzięki nowym przepisom rodzice mogą otrzymać nawet 12 tysięcy rocznie na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Pieniądze mogą wypłacane przez rok lub dwa rata. W pierwszym wariancie rodzice będą otrzymać tysiąc złotych miesięcznie, w drugim - 500 złotych.

Aby otrzymać pełną kwotę czyli 12 tysięcy złotych rodzice powinni złożyć wniosek pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesięcy i nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym maluch kończy rok. Każdy miesiąc spóźnienia będzie powodował, że świadczenie zostanie pomniejszone o 500 złotych za każdy miesiąc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Todor Dinchev/Getty Images

Pozostałe wiadomości