Gorące tematy

Mieszkańcy Czarnobyla 35 lat po katastrofie. Teraz to głównie dzikie zwierzęta

Czarnobyl. Lis leży na ulicy, w tle opuszczony budynek.

Andrey Lomakin/Getty Images

Gorące tematy

Mieszkańcy Czarnobyla 35 lat po katastrofie. Teraz to głównie dzikie zwierzęta

Czarnobyl. Lis leży na ulicy, w tle opuszczony budynek.

Andrey Lomakin/Getty Images

Od wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (obecnie Ukraina) minęło 35 lat. Skażony promieniowaniem obszar został niemal całkowicie wyludniony i taki pozostaje do dziś. Miejsce nienadające się do życia dla ludzi stało się przysłowiowym "rajem" dla dzikich zwierząt.

Badający obszar i skutki czarnobylskiego wybuchu naukowcy zgodnie przyznali, że sumarycznie to człowiek wyrządza środowisku naturalnemu większe szkody niż samo promieniowanie, choć poziom zanieczyszczenia środowiska na obszarze skażonym promieniowaniem skraca długość życia żyjących tam zwierząt. Mimo to, przez te wszystkie lata ich liczba znacznie wzrosła. Obecnie to już kilkaset różnych gatunków. Zwierzęta po opuszczeniu terenu przez ludzi, wraz ze wzrostem bujnej roślinności, zaczęły osiedlać się w opuszczonych miastach i okolicy. Wiele z nich zamieniło pustostany na swoje nocne schronienia, które opuszczają w ciągu dnia, by zdobywać pożywienie.

Jakie zwierzęta żyją w Czarnobylu?

Pośród ponad 400 różnych gatunków znalazły się również te, które w wielu innych miejscach na świecie uznane zostały za zagrożone i coraz trudniej jest je spotkać w naturalnym środowisku. Na porośniętej bujną roślinnością Strefie Wykluczenia licznie żyją takie zwierzęta, jak m.in. wilki, łosie, jelenie, bobry, lisy, jenoty, sowy i dziesiątki innych gatunków ptaków, a nawet rysie, bizony, niedźwiedzie brunatne czy wyjątkowo rzadkie konie przewalskiego. Nie brakuje również dziko żyjących psów.

Dzikim zwierzętom żyje się w tym miejscu dobrze przede wszystkim ze względu na znikomą obecność człowieka. Czasem na terenie pojawiają się rządni przygód turyści czy prowadzący kolejne badania naukowcy, ale ci nie stanowią dla "miejscowych" zwierząt zagrożenia takiego, jakie stanowili liczni, normalnie mieszkający tu ludzie. Obecnie nikt na nie nie poluje, nie płoszy i nie niszczy ich siedlisk. Promieniowanie powoduje, że ich życia mogą być krótsze, ale mimo wszystko zdecydowanie bezpieczniejsze i w wielu przypadkach, paradoksalnie, jednak dłuższe.

Obserwowanie zwierząt w Czarnobylu

Jeśli już ludzie pojawiają się na terenie obecnie zdominowanym przez zwierzęta, wówczas te starają się unikać z człowiekiem kontaktu. Osoby, które liczą na możliwość swobodnej obserwacji całych stad dzikich zwierząt w postindustrialnej przestrzeni, mogą być nieco rozczarowane. Co nie oznacza, że nie jest to możliwe. 

W podsumowaniach naukowych badań, ale też w dostępnych w Internecie relacjach z podróży do Czarnobyla i całej strefy skażonej, można przeczytać opisy, obejrzeć zdjęcia i filmy m.in. obserwowanych stad koni przewalskiego, watah wilków czy łabędzi pływających w promieniotwórczym stawie chłodzącym. 

3 wilki w Czarnobylu na tle opuszczonego domu w zimie

Ihar Byshniou/Getty Images

Ważne jest, aby taka obserwacja przeprowadzona została dyskretnie, z szacunkiem do tych, którzy obecnie są "miejscowymi".  Zazwyczaj stosowane są tzw. fotopułapki. Zwierzęta, które żyją w Czarnobylu, Prypeci i całej Strefie Wykluczenia, na co dzień nie mają dużego kontaktu z człowiekiem, dlatego bardzo szybko się płoszą. Jednak tym, co spostrzeże każdy, kto wybierze się do Strefy Wykluczenia, są wszechobecne ślady obecności zwierząt – odciski łap i kopyt, gniazda, poroża, kości, pióra, żeremia, itd.

Zobacz też:

35 lat od wybuchu w Czarnobylu. Jak wygląda życie w zamkniętej strefie? "Promieniowanie jest mniejsze niż w Warszawie"

Czarnobyl – jak wygląda zwiedzanie miasta? Bezpieczeństwo podczas wycieczki do Strefy Wykluczenia

Pies zaczął kuleć, gdy jego właściciel złamał nogę. W jaki sposób zwierzęta okazują empatię?

Zobacz wideo: Czy ktoś jeszcze mieszka w Czarnobylu?

Co sądzisz o tym artykule?
67
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0