Przed nami najlepszy weekend na obserwację Drogi Mlecznej. "Kulminacja najbardziej sprzyjających warunków"

Droga Mleczna na niebie
Najlepszy weekend na obserwację Drogi Mlecznej. Kiedy spojrzeć w niebo?
Źródło: arvitalya/GettyImages

Miłośnicy nocnego nieba mają powód do radości. Nadchodzące noce zapowiadają się jako najlepsze w roku do obserwacji Drogi Mlecznej. To ostatnia taka okazja tej wiosny, zanim nadejdą białe noce i znacznie skrócą czas ciemności. Kiedy warto spojrzeć w niebo?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dr Grzegorz Iwanicki oraz dr Konrad Skotnicki
Nad Polską prawie nie ma już nocnego nieba
Źródło: Dzień Dobry TVN

Najlepsze warunki do obserwacji Drogi Mlecznej. Kiedy spojrzeć w niebo?

W najbliższe noce warto wnieść wzrok ku niebu. Jak napisał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i twórca profilu "Z głową w gwiazdach", "przed nami najlepszy weekend w roku do obserwacji Drogi Mlecznej!". Dlaczego właśnie teraz warunki do jej podziwiania będą wyjątkowo sprzyjające?

Jak wyjaśnia ekspert, ma to związek z ostatnim wiosennym nowiem, podczas którego nie wystąpią jeszcze białe noce astronomiczne, czyli takie, kiedy Słońce znajduje się od 12 do 18 stopni pod horyzontem. Następny taki nów przypada 27 maja, jednak wówczas w wielu rejonach Polski noce będą już albo bardzo krótkie, albo wręcz rozświetlone przez zjawisko białych nocy.

- Dziś i jutro (25-26 kwietnia - przyp. red.) mamy więc kulminację najbardziej sprzyjających warunków: wciąż umiarkowanie długich nocy astronomicznych, nowiu Księżyca i dużego kąta, pod jakim ustawiona jest Droga Mleczna o świcie astronomicznym (około 3) - podkreślił Karol Wójcicki.

Warto więc spojrzeć w nocne niebo najbliższej nocy, czyli w sobotę, 26 kwietnia.

Droga Mleczna - czym jest?

Droga Mleczna to ogromna galaktyka spiralna, będąca domem dla Układu Słonecznego. Ma kształt spłaszczonego dysku i często określana jest po prostu mianem Galaktyki. Jej charakterystyczną cechą jest jasny pas gwiazd biegnący przez środek, z którego rozciągają się spiralne ramiona - z tego powodu zaliczana jest do tzw. galaktyk z poprzeczką. Galaktyka ta mierzy około 100 tysięcy lat świetlnych średnicy i około tysiąca lat świetlnych grubości. Naukowcy szacują, że znajduje się w niej od 100 do nawet 400 miliardów gwiazd.

Nazwa "Droga Mleczna" wywodzi się z mitologii greckiej. Według starożytnej legendy mleczny pas na niebie powstał z rozchlapanego mleka bogini Hery, która nie chciała wykarmić Heraklesa.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości