Kucharka z Czarnobyla. Walentyna Timofiejewna wspomina pracę po wybuchu reaktora
Walentyna kobietą, która uwielbiała gotować i z powodzeniem realizuje się w tym zawodzie. Podczas wieloletniej pracy miała okazję prowadzić, tuż po wybuchu reaktora jądrowego, jedną z pięciu stołówek znajdujących się w Czarnobylu. O swoich wspomnieniach z tego okresu opowiedziała Dzień Dobry TVN.
Hashimoto i choroby tarczycy to efekt katastrofy w Czarnobylu? Naukowcy zauważyli niepokojący fakt
Hashimoto – to słowo staje się coraz popularniejsze nie tylko w nomenklaturze medycznej, ale i potocznej. Jak się okazuje, choroba w ostatnim dziesięcioleciu dała się we znaki znacznej liczbie pacjentów. Dlaczego tak dużo młodych ludzi ma obecnie problem z tarczycą? Czy może mieć to związek z awarią w elektrowni jądrowej w Czarnobylu?
Jak wygląda Czarnobyl 35 lat po wybuchu elektrowni? "Miasto zamieniło się w las"
Dokładnie 35 lat temu w nocy z 25 na 26 kwietnia doszło do najpoważniejszej w dziejach ludzkości awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W wyniku przegrzania się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru i rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. 30 osób zmarło w wyniku napromieniowania, a ponad 130 zachorowało na chorobę popromienną. Ponad 350 tys. osób zostało ewakuowanych. Jednak skutki katastrofy wciąż są różnie oceniane i do dziś budzą emocje.
36. rocznica wybuchu w Czarnobylu - programy, które warto znać
W poniedziałek, 26 kwietnia mija dokładnie 36 lat od wybuchu reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tego dnia warto obejrzeć dwie pozycje poświęcone wydarzeniu, które na zawsze zapisało się w dziejach ludzkości. Sprawdź, jakie to filmy i gdzie je zobaczyć online.
Mieszkańcy Czarnobyla 35 lat po katastrofie. Teraz to głównie dzikie zwierzęta
Od wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (obecnie Ukraina) minęło 35 lat. Skażony promieniowaniem obszar został niemal całkowicie wyludniony i taki pozostaje do dziś. Miejsce nienadające się do życia dla ludzi stało się przysłowiowym "rajem" dla dzikich zwierząt.
35 lat od wybuchu w Czarnobylu. Jak wygląda życie w zamkniętej strefie? "Promieniowanie jest mniejsze niż w Warszawie"
26 kwietnia minie 35 lat od wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Mimo że cały skażony teren został zamknięty, to nadal mieszkają tam ludzie. Jak wygląda życie w cieniu wielkiej tragedii? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Krystianem Machnikiem, z Napromieniowani.pl, organizatorem wycieczek do Czarnobyla oraz Amadeuszem Kocanem, reżyserem.
W 1986 roku miała miejsce awaria reaktora atomowego w Czarnobylu. Co dzieje się teraz na miejscu katastrofy? Jak się czują ludzie, którzy tam zostali? Czy miejsce jest cały czas napromieniowane? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: dziennikarza i współautora dokumentu „Powrót do Czarnobyla” Jacka Podemskiego.